Papatya ve faydalarıPapatya ve faydaları
29 Kasım 2010 tarihinde eklendi, 5.122 kez okundu.

Sinüzite karşı iyi gelir, antidepresan (regl dönemlerinde) etkili bir ilaç yerini alır, saç rengini açar, saç derisindeki kaşıntılara karşı kullanılır, diş etlerini korur ve dahası. Papatya hakkında bilmek istediklerinizi Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU kaleminden sizlere aktarıyoruz.

Papatya sinüzit şikâyeti olanlara mükemmel bir çözüm getirmektedir. Papatya kürünün uygulaması çok kolaydır. Bu kürü yıllardır sinüzit şikâyeti olan birçok kişiye önermiş bulunmaktayım. Bu uygulamanın sonuçlan öylesine başarılı olmuştur ki uygulayan her kişinin mutluluğu bu probleme çözüm getirmiş olmamın sevincine sevinç katmaya devam etmektedir.
Sinüzite karşı kullanacağınız papatyayı, aktarlardan, eczanelerden veya marketlerden temin edebilirsiniz. Ancak, marketlerde poşet çay türünde satılan papatya çayları yeterli derecede etkili olmamaktadır. Aktarlarda açık olarak satılan kır papatyası hem çok daha ucuz hem de çok daha etkilidir.
Pek çok bayan regl dönemlerinde depresiftir. Regl dönemleri boyunca her gün tok karnına demleyip içecekleri bir bardak papatya çayı, depresif durumlarına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Papatya, adeta reglden dolayı sıkıntılı ve depresif bir dönem geçiren bayanlar için özel olarak yaratılmış bir bitki çeşididir.
Papatyaları mevsiminde siz de toplayabilirsiniz. Çiçekleri tam olarak açtıktan sonra en geç on gün içinde toplanmalıdır. Çok fazla beklemiş veya beyaz çiçek yapraklan kısmen dökülmüş olanları toplamayınız. Araç trafiğinin yoğun olduğu yol kenarlarında yetişenleri tercih etmeyiniz. Kurutacağınız papatyaları, belki tozludur diye kesinlikle yıkamayınız. Bu güler yüzlü çiçekleri topladıktan sonra, bir tahta veya bez üzerinde açık havada ve gölgede kurutmak gerekir. Kuruturken, naylon veya benzeri sentetik malzeme üzerine kesinlikle sermeyiniz. Kuruduktan sonra cam kavanozda ve ışık almayan kapalı bir dolapta koruma altına almanız gerektiğini unutmayınız.
Sağlıklı diş etlerine mi sahip olmak istiyorsunuz ?
Bir su bardağı suda bir tutam (4-5 gram) kır papatyasını beş dakika kısık ateşte demleyiniz ve süzünüz. Ilıdıktan sonra diş fırçanızı içine daldırarak dişlerinizi fırçalayınız (diş macu-nuyla önceden fırçalamadan). Ara ara da diş etlerinize fazla bastırmadan hafif hafif fırçalayınız. Demlediğiniz papatya çayı bir defalık kullanım içindir. Ayda iki-üç defa uygulamanız yeterli olacaktır.
Kür 1: Sinüzite karşı
Tencerede yaklaşık yarım litre klorsuz suyu kaynama noktasına getiriniz. İki tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı hafif hafif kaynamakta olan suyun içine atınız. Kaynamakta olan suyu bir başka kaba aktarıp, başınızı havluyla örterek, yüzünüzü buharına tutunuz ve burnunuzdan nefes alıp veriniz. Arada ağzınızdan da nefes alıp veriniz. Bu uygulamayı beş dakika tatbik ediniz. Beş dakika tamamlandıktan sonra yarım saat ara veriniz. Suyu tekrar kaynatıp beş dakika daha aynı şekilde başınızı havluyla örterek uygulayınız. Ertesi gün aynı şekilde beş dakika uygulayıp yarım saat ara veriniz ve tekrar beş dakika uygulayınız. Akıntının gelmeye başladığı gün, üç gün ara veriniz. Bazı durumlarda ilk günün ilk beşinci dakikasında akıntı gelmeye başlar. Bazı durumlardaysa ikinci veya daha sonraki günlerde akıntı gelmeye başlar. Yeterli rahatlama sağlandıktan sonra ileri tarihlerde zaman zaman uygulama tekrar edilebilir. Her gün taze hazırlanmalıdır.
Kür 2: Bayanların depresif geçen regl dönemlerine karşı
Regl dönemleri boyunca her gün tok karnına, demleyip içecekleri bir bardak papatya çayı, bayanların depresif durumlarına büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Eğer regl döneminden üç gün önce başlanırsa çok daha etkili olacaktır. Bu kürü uygularken dikkat edilmesi gereken nokta, papatya çayının tok karnına içilmesidir. Öğle veya akşam yemeğinden yarım saat sonra içmek en uygun zamanlama olacaktır.Not: Hekiminizin önerdiği Haclar varsa, mutlaka kullanınız. Bu bitkiye karşı alerjiniz olup olmadığını öğreniniz. Bu kitaptaki tüm bitkisel kürler ancak ve ancak yetişkinler içindir. Burada okuduğunuz bilgilerin, yardımcı ve destekleyici olduğunu gözardı etmeyiniz. Hekiminize danışmadan buradaki bilgilerle kendi kendinize kesinlikle teşhis koymayınız ve uygulamaymız. Unutmayınız ki, hastalık yoktur, hasta vardır. Her hastalığın seyri insandan insana değişir. Teşhisi koyacak olan ancak, bir hekimdir.

Prof. Dr. İbrahim Adnan SARAÇOĞLU

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git