Protein Diyetleri

Protein Diyetleri


Son 1 yıldır sürekli gündemden bir türlü düşmeyen “protein diyetleri” ne dair hepimizin merak ettiklerini yanıtlamak istedik ve sitemizin diyetisyenlerinden Işın SAYIN merak edilenleri yanıtladı. Protein diyetleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberin devamında.


Sitemizin yazarlarından Diyetisyen Işın SAYIN protein diyetleri hakkında şunları söyledi;

Protein diyetlerinin sağlıklı diyet ilkelerine çok ters yan etkileri vardır. Kim ne derse desin; “tek yönlü beslenme; hatalı beslenmedir”. Tüm dünyada diyet bilimi dengeli beslenmenin alternatifi bir şeyi aradı aradı; bulamadı. Taş Devri, protein ağırlıklı benzeri diyetler taş devrinde kalmıştır. Avlanarak yaşamıyoruz. Vücudumuzun bunca ağır hayvansal yağ ve proteinin üstesinden gelme gibi özel bir programı yoktur. Kendinizi denek yapmayın. Bakın; aksi halde neler oluyor:

 

Notlarım şöyle:

 

Almamız gereken enerjinin en az %40 ının karbonhidratlardan gelmesi yeterlidir.  Kalanının %30-35’ inin yağ, ağırlıklı olarak da doymamış yağlardan gelmesi önemlidir. %25 protein maksimumdur. Hayvansal protein kaynaklarının dokusunda tehlikeli hayvansal yağlar da vardır. Diyette protein oranı artarken, ister istemez hayvansal yağ da artar. %25 ten fazla protein ise, doymuş yağ dediğimiz; iç yağ kuyruk yağı vb; katı, beyaz, erimek bilmeyen hayvansal yağları beraberinde getirir. Yanık vakalarında; doku onarımı için hayvansal protein oranı artmalıdır. Ancak yanığın bile diyet tedavisinde %20 protein verilir.

 

Diyette protein artarsa, etlerin dokusundaki hayvansal tehlikeli yağlar da otomatik olarak artar ve ister istemez karbonhidratın oranı düşer ve sonuç:

 

 • Hipogliseminiz varsa ataklar sıklaşır,
 • Baş ağrısı, migren takları da sıklaşabilir ve
 • Halsizlik görülebilir (beden yakıt olarak kaliteli karbonhidratı tercih eder, %si kişiye göre hesaplanır.)
 • Zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama, (beyin de yakıt olarak karbonhidratı kullanır.)
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması, (bağışıklık sistemi de yakıt olarak karbonhidratı kullanır.)
 • Bazı  vitamin ve mineral yetersizlikleri, (tek yönlü beslenme modelinin olağan sonu)
 • Sinir sistemi ve (tek yönlü beslenme modelinin olağan sonu)
 • Cilt sağlığında bozulmalar  (tek yönlü beslenme modelinin olağan olası sonu)

 

Tüm protein diyetlerinde ise;

 • Kalp hastalıkları
 • Damar hastalıkları,
 • Hipertansiyon,
 • Gut,
 • Böbrek solüt yükünün artması,
 • Hepatosteatoz (karaciğerde yağlanma) gibi riskler doğurabiliyor.

 

Burada % dediğimiz; günlük olarak harcayabildiğiniz enerjiyi temsil ediyor. Ya da zayıflamak istiyorsanız zayıflayabileceğiniz en yüksek ve en sağlıklı sınırlardaki enerjiyi temsil ediyor.

 

Uzun lafın kısası protein diyetleri sağlığın çöküşüyle sonuçlanabilmektedir. Sonsuza kadar sürdürülemez, sürdürülmesi de tehlikelidir.

Ayrıca belki de siz tatlı yüzünden kilo aldınız?… Hayat boyu hiç yememeniz mümkün mü? Biri size şunları öğretmeli: Tatlı hangi sıklıkta, hangi porsiyon büyüklüğünde yenilirse güvenlidir? Sağlığınızı ve formunuzu tehdit etmemesi için riskli ortamları yönetme yeteneğinizi geliştiren teknikler nelerdir? Bir diyet uzmanının size bilimsel ve sürdürülebilir bir sistemi tatbik etmesine izin vermelisiniz. Kalıcı sonuç budur.

Bu tip protein diyetleri, tıbbi sakıncaları piyasada unutuldukça, dönem dönem hortlamaya devam edecektir. Çünkü her zaman birilerinin prim yapmaya ve dikkat çekmeye ihtiyacı olacaktır.

Popüler diyetler yazan herkesi diyetisyen sanmayın, güvenip her popüler diyeti denemeyin. Bunları kendi üzerinizde denemek için fazla değerlisiniz. Ayrıca şunu da unutmayın ki; yakamadığımız enerji proteinden bile gelse depolanır. Kesin ve net…

 

DİĞER HABERLER

Işın Sayın

Işın Sayın

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir