Ramazan bayramında beslenme

Ramazan bayramında beslenme


İtina ile hazırlanmış iftar sofralar, sıcacık pideler, lezzetli hurmalar derken; yakında ramazanı gelen bayramla birlikte, güzel kahvaltı sofralarıyla, tatlılarla, şekerlerle, sarmalarla uğurlayacağız.

Bayram boyunca ziyaretlerin, bayramlaşmanın, misafirliklerin, ikramların bol olduğun bu günlerde ikramların yapılırken, sunulan ikramlardan alınmazsa, ev sahiplerine ya da büyüklere saygısızlık gibi gelebileceğini düşünerek geri çevirmekte zorlanabilirsiniz.

Peki, şeker bayramında beslenirken nelere dikkat etmelisiniz?

3 gün süren bu bayramını beslenme açısından da üçe bölmelisiniz. İlk gün hafif başlayarak, üçüncü günde besinleri biraz daha rahat tüketebilirsiniz.

30 gün süren uzun açlıktan ve beslenme düzeninizin değişmesi ile birden eski düzeninize dönerseniz bu durum sizde hazımsızlık, mide bulantıları, yorgunluk şişkinlik vb. etkiler yaratabilir. Bu yüzden ilk gün hafif ve bedeninizi alıştırarak yemek yemelisiniz.

Ramazanın ardından bayramın ilk günü yapılan kahvaltılar, tüm ailenin bir arada olduğu, zengin bir kahvaltı olur. Edilen sohbetler nedeniyle de besin tüketimi biraz daha fazla olabilir bu yüzden bugün güne mutlaka hafif bir kahvaltı ile başlayın. Kahvaltıda sizi gün içinde daha uzun süre tok tutacak, hazımsızlık yapmayacak besinleri tercih edin.

Belki bayramın ilk günü tüm ailenin bir arada olması ile zengin bir kahvaltı isteyebilirsiniz ama bizim önerimiz: kızartma, börek gibi besimler yerine; yumurta, söğüş, bir iki dilim peynir, zeytin veya ceviz, bal ve tam tahıllı ekmeklerden yanadır. Böylece uzun süre tok kalıp, hafif bir kahvaltı tüketmiş olursunuz.

Diğer önemli noktada kan şekerinizin düzenli bir şekilde olmasıdır. Bunun içinde her iki üç saatte bir minik atıştırmalar yapacak şekilde ara öğün tüketimleriniz olsun. Ve seçimleriniz mümkün oldukça kalorisi az besinlerden yana olsun.

Besinleri tüketirken yavaş yemeye ve çok çiğnemeye dikkat edin.

Su tüketiminizi artan öğün sayılarıyla birlikte arttırmayı unutmayın. Belirli aralıklarla bol miktarda su için.

Misafirlerinize ikram edeceğiniz besinleri hafif yiyeceklerden tercih ederseniz, hem rutin bir bayram ziyaretlerinden farklı olarak bir ikramda bulunmuş olur, hem de sağlıklarına olumlu katkı sağlamış olursunuz. İkramlarınız için örnek verecek olursak; sütlü tatlı, kuru veya taze meyveler olabilir. Eğer yanında sarma ikram etmek isterseniz de içine pirinç yerine bulgur da kullanabilirsiniz.

Tatlı olarak tercihiniz hamurlu tatlılar ise beraberinde veya sonrasında süt içmeye özen gösteren. Çünkü tatlının yarattığı kan şekerindeki yükselmeleri, sütün içindeki protein baskılayacaktır.

Eğer siz misafirliğe gidecekseniz de lütfen yapılan ikramların hepsini tüketmeyin veya ikramlardan hafif olanı tercih edin. Çünkü misafirliğiniz bir yer ile sınırlı kalmayacak. İkramları geri çevirmek istemiyorsanız da bir parça tadına bakıp bırakın. Çikolata, şeker gibi paketli ürünleri ise daha sonra tüketmek için alın ve herhangi bir ara öğününüzde sütlü bir kahve ile tüketin.

Gün boyunca 8 bardaktan fazla çay kahve içmek kalp ritminize iyi gelmeyebilir. Bunun yerine bitki çaylarını tercih edin.

Bayramda kızartmalı veya ağır yemeklerden kaçının. Izgara, buğulama, haşlama şeklinde pişirilen yemekleri tercih edin.

Ekmek tercihiniz tam tahıllı, çavdarlı ürünlerden olsun ki bir yandan kan şekeriniz daha kontrollü olurken, diğer yandan da uzun süre tokluk hissedin.

Barsak düzeninizi sağlamak için bayramda posalı besinlere ağırlık verin: Kuru baklagiller, sebzeler ve meyveler, salatalar, tüketerek bağırsaklarınızı harekete geçirebilirsiniz.

Yakın mesafelere giderken araç yerine yürümeyi tercih etmeniz hem bayramda yediklerinizi sindirmek hem de ramazanda azalan metabolizmanızı hızlandırmak için faydalı olacaktır.

Çocuklarınızın fazla miktarda şeker tüketmesi diş sağlığı, sindirim ve bağırsak problemleri açısından da sıkıntı yaratabilir. Tüketmelerine izin vermediğiniz takdirde de gizlice yiyebilirler. Hiç vermemek yerine bir sınır koyabilirsiniz.

Ve tabii ki gece yeme alışkanlığınıza da ramazanla birlikte veda etmelisiniz. Yatmadan 2 saat önce yeme işleminize hafif bir atıştırma ile noktalamalısınız.

Müsait olduğunuz zaman dilimlerinde mümkünse yürüyüşlere yer verin. Yarım saatlik tempolu yürüyüşler sizi rahatlatacak ve metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Bayramda aşırı şekerli ve yağlı gıdalarla beslenilmesinin ardından ishal gibi barsak sorunları yaşanabilir ve halk arasında bu hastalığa ‘ bayramcılık hastalığı‘ denir. Eğer sizde bu hastalığa yakalanmak istemiyorsanız, tatlı tüketiminiz daha kontrollü olsun.

Herkese mutlu, sevdikleri ile birlikte geçireceği bir bayram olmasını dileriz, iyi bayramlar…

 

DİĞER HABERLER

Esra Rahşan Çalışkan

Esra Rahşan Çalışkan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir