Ramazanda da Sağlıklı Beslenebiliriz

18

Ramazan ayında da sağlıklı beslenmek mümkün. Yazarlarımızdan Berre Behdioğlu ramazanda sağlıklı beslenmeyi anlatıyor.

RAMAZAN AYINDA YANLIŞ BESLENMEYE DİKKAT!

Ramazan ayının bu yıl uzun ve sıcak günlere gelmesiyle birlikte hepimizin beslenme alışkanlıklarında belirgin değişmeler yaşanmaktadır.  Özellikle iftar sofralarında… Ramazanın gelmesiyle birlikte iftar sofralarında şeker ve yağ içeriği yüksek besinler yer almaya başladı. Oysaki ramazanda da sağlıklı beslenmek mümkün…

Ramazanda mutlaka sahura kalkılmalıdır. Yeterli ve dengeli beslenmenin ramazan ayında da devam edebilmesi için günün oruç tutulmayan kısmında 3 ana öğünümüz yapılmalıdır ve sahur kahvaltı öğünü gibi yapılmalıdır. Gece sahura kalkmadan niyetlenildiğinde metabolizma yavaşlamaktadır ayrıca gün içerisinde kan şekerinde dengesizlikler gözlenmektedir. Sahurda 1 su bardağı yarım yağlı süt, yağ ve tuz içeriği yüksek olmayan beyaz peynir, yumurta, bol domates, salatalık, yeşillik ve tam tahıllı ekmekten oluşan bir öğün tok tutucu özelliği ile gün içinde acıkmanıza engel olacaktır.

İftar sofralarında kendinizi kaybetmeyin. Ailece keyifle yenen iftar sofralarında düşmüş kan şekeriyle hızlı bir şekilde normalden 2-3 kat fazla yemek yenilebilir. Bu hataya düşmemek için iftar sofralarında orucumuzu hurma ve 1 su bardağı su ile açıp çorbamızı içtikten sonra mutlaka 15-20 dakika dinlenmemiz gerekir. Bu süre içerisinde tokluk sinyalleri beynimize ulaşacağından sonrasında aşırı yemek yemekten kaçınmış oluruz. Daha sonrasında ise yemeğe az yağlı et yemeği veya kurubaklagil yemeği, sebze yemeği, salata ve yoğurt, ayran veya cacık ile devam edilmelidir. İftar sofralarının vazgeçilmezi olan pirinç pilavının ise glisemik indeksi yüksek olduğundan çok fazla tercih edilmemelidir. Bunun yerine glisemik indeksi daha düşük olan bulgur pilavı, kepekli makarna tercih edilebilir.

Ramazanda olmazsa olmaz tatlı. Ramazan sofralarının vazgeçilmezlerinden biri de tatlıdır. Tatlı seçimimiz ağır şerbetli tatlılardan yana değil sütlü, meyveli hafif tatlılardan yana olmalıdır. Ramazanın sıcak yaz günlerine denk gelmesiyle birlikte tercih edilebilecek en güzel sütlü tatlı ise dondurmadır. Ayrıca tatlı tüketimimiz mutlaka iftardan 2 saat sonra olmalıdır.

Ramazanda da ara öğünleri unutmadık. Metabolizmamızın yavaşlamaması için ramazanda da ara öğünlerimizi mutlaka yapmalıyız. Genellikle iftardan 2 saat sonra tüketeceğimiz 1 porsiyon meyve ile hem tatlı krizlerimizi önlemiş hem de sağlıklı bir seçim yapmış oluruz.

Ramazanda susuzluğa dikkat! Ramazan aynının uzun ve sıcak günlere gelmesi uzun süre açlıktan ziyade uzun süre susuzluğu da ön plana çıkarmaktadır. Bu yıl çok sıcak günlerde oruç tuttuğumuz için buna bağlı su kaybımız da artmaktadır. Sahur ve iftar arasındaki süreçte en az 2-2,5 lt su tüketimi oldukça önemlidir. Ayrıca sularımızı mümkün olduğunca oda sıcaklığında tercih etmeliyiz.

Ramazanda hangi içeceği tercih etmeliyim? Ramazan ayında genellikle iftar sofralarında asitli içecekler, meyve suları yerlerini alır. Peki, bunlar sağlıklı mıdır? Ramazanda sudan sonra tercih edilebilecek en sağlıklı içecek ayrandır. Ancak kilo problemi olmayan bireyler taze sıkılmış meyve sularını veya az şeker veya bitkisel tatlandırıcı ile hazırlanmış kompostoları tercih edebilirler. Ayrıca gün içerisinde kaybettiğimiz mineralleri geri kazanmamız açısından 1 adet doğal maden suyu tercih edilebilir. Ancak içerdiği sodyum nedeniyle yüksek tansiyon hastaları tüketmemelidir.

Ramazanda fiziksel aktivite olmazsa olmaz! Ramazan ayında uzun süreli açlık sonunda düşen kan şekerimiz iftarla birlikte ani yükselişe geçmektedir ve iftar sonrasında üzerimize çöken rehavetle genellikle vaktimizi televizyon karşısında harcamaktayız. Bu süreyi televizyon karşısında harcamaktansa iftardan 30-45 dakika sonra 30-60 dakikalık yürüyüşler yapıp hem kan şekerimizi düzene sokup hem de sindirime yardımcı olabiliriz.

Sorularınız için: diyetisyenberrebehdioglu@gmail.com

Berre Behdioğlu Beslenme ve Diyet Danışma Merkezi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here