Ramazanda susuzluk ve beslenmeRamazanda susuzluk ve beslenme
18 Haziran 2015 tarihinde eklendi, 2.608 kez okundu.

Ramazan ayında beslenme diğer dönemlere göre oldukça zordur. Yemek saatleri arasındaki zaman kısıtlılığı yediklerinizi hazmetme ve sindirim sisteminizi zorlayan bu ayda beslenmenize dikkat etmek zorundasınız. Aksi takdirde sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.

 

Özellikle ramazan ayında su tüketimi çok azalır. Açlık hissi arttığı için su tüketimi ikinci plana atılır. İftarda yemek ve su arasında da önemli bir bağ vardır. İftar zamanında doğrudan bol su içerek orucunuzu bozmayın. Az su ile bir çorba ve ardında hafif yemeklerle açlığınızı giderin. Ardından akşam yemek yiyebildiğiniz zaman aralığında da bolca su içmeye özen gösterin. Her yarım saatte 2-3 bardak su içerek günlük su ihtiyacınızı akşam dengelemelisiniz. Susukluk etkileri kişilerde yaşa göre dğeişir ve ciddi sağlık problemleri doğurabiliriz. Bu şekilde su tüketimi sayesinde gün boyunca daha az suya ihtiyaç duyarsınız.

 

Susuzluk nedeniyle gün içerisinde baş dönmesi, mide bulantısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Özellikle susuzluk migren ve mide hastalıklarını tetikler. Sadece su tüketimi bu dönemde oldukça önem taşır. Yaş ilerledikçe su tüketimi konusunda daha hassas davranılması gerekmektedir. Oruç tutan yaşlıların kesinlikle bir uzmana danışarak sağlık kontrolünden geçtikten sonra bu ayı planlamaları gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git