Saç Dökülmesine Dikkat

Saç dökülmesine dikkat


Her saç dökülmesi sadece dış etkenlerden kaynaklanmayabilir. Günümüz koşullarında sıkça karşılaştığımız bu sorun, farklı hastalıkların işaretçisi de olabilir. Saçın yüzde 90’ı keratin maddesinden oluşur ve saçlı deride bulunan ortalama 100 bin kıl kökü de saç üretiminden sorumludur.

Kadınların yaklaşık yüzde 40’ınm yaşamları boyunca en az bir kez saç dökülmesi sorunuyla karşılaştığını belirten Dermatolog Dr. Burçak Bozdemir Aral, köke yeterli besinlerin ulaşamaması sonucu saçın beslenemeyerek incelip kırılgan hale geldiğini ve böylelikle saçın dökülmeye başladığını belirtiyor: “Saçın yapısını etkileyen hasarlar genellikle dış etkiler sonucu oluşur.
Nedenleri arasında tarama, aşırı fırçalama, boya, perma, renk açıcı gibi kimyasal etkiler, saç kurutucu, güneş, UV ışınlarına fazla maruz kalma gibi fiziksel etkiler vardır. Bu etkiler saçın mat ve kaba görünmesine neden olur. Saç elastik yapısını kaybederek daha kırılgan hale geldiğinden taramak ve şekil vermek zorlaşır, sık sık kırılır.”

SAÇIN DA VİTAMİNE İHTİYACI VAR
  • Saç yapısını sağlamlaştırmak ve dökülmesini azaltmak için saçın ihtiyaç duyduğu vitaminleri içeren ilaçlar kullanılabilir.
  • Bu vitaminleri uygun olan miktarda besinlerle almak zordur. Ama ağız yoluyla alınan takviye vitaminlerle saçm ihtiyaç duyduğu destek sağlanmış olur.
  • Saçlı deri içine çok ince iğnelerle vitamin enjekte edilmesi yöntemi olan saç mezoterapisi, haftada bir veya iki seans uygulandığında 6 ila 10 seans sonrasında başardı sonuçlar alınabilir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir