Sadece yemek kilo aldırmıyorSadece yemek kilo aldırmıyor
21 Nisan 2011 tarihinde eklendi, 1.570 kez okundu.

Genelde sadece yemek yemekle kilo alındığımızı sanıyoruz ama bu bilgi yanlış. Neden derseniz sebebi açık çünkü şişmanlık birçok metabolik, hormonal, genetik, çevresel ve psikolojik etkenin bir arada bulunduğu kompleks bir hastalık. Bilmelisiniz ki sadece yemek kilo aldırmıyor.

Kilo vermek için bir çok öneri, diyet ve benzeri şeyler yayınlıyoruz ancak bunlar her zaman size kilo verdirmez. Evet yanlış okumadınız, nedeni var çünkü. Her kilolu kişi yemekle kilo almadığı için diyetlerle zayıflaması mümkün değildir. Bazen rejim listeleriyle gram gram kilo vermek için hayatımızı zehir ettiğimiz bile olur ama bunlar çok gereksiz.

Neredeyse her yazımızda diyetleri uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı öneriyoruz. Bunun amacı boşa zamanınızı ve sağlığınız kaybetmemeniz.

Öncelikle fazla kilonun nedenlerinin araştırılması gerektiğini belirten Dr. Ayça Kaya, “Çünkü şişmanlık sadece fazla yemekten kaynaklanmıyor. Bu durum birçok metabolik, hormonal, genetik, çevresel ve psikolojik etmenin bir arada bulunduğu kompleks bir hastalıktır. Yani basit bir üst solunum yolu enfeksiyonuna benzemez. Üst solunum yolu enfeksiyonundan sorumlu olan ajan bir mikroptur ve bir antibiyotik içildiğinde bu hastalık geçer. Fazla kilolu olmak durumunda ise neden birçok etkene bağlı olduğundan, mucize bir diyet, mucize bir cerrahi yöntem veya mucize bir ilaç kullanımı ile bu hastalıktan kurtulmak mümkün olmaz” diyor.

MUCİZELERE İNANMAYIN…
Zayıflamak deyince birçok kişinin mucize diyetlerin ve mucize bitkisel desteklerin peşine düştüğünü belirten Kaya, şu önerilerde bulunuyor: “Kısa süreli yapılan diyetlerin en önemli zayıf noktası insanın yaşamına uygun olmamasıdır. Bu yüzden diyet bırakıldığı zaman verilen kilolar fazlasıyla geri alınır. Bugün tıbbi olarak insan vücudunun ihtiyacı olan temel besin maddeleri; karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır. Bu besinler düzenli ve dengeli şekilde alınmazsa vücutta geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Kansızlık, saçlarda dökülme, tırnaklarda kırılma, sinirlilik ve hatta çok katı yapılan diyetlerde kalpte ritim problemleri ortaya çıkıp ani kalp durmalarına neden olabilir. Dolayısıyla bu tür diyetler sağlığa son derece zararlıdır.

HEMEN HAREKETE GEÇİN…
Kilolarınızdan sonsuza kadar ve kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız hemen, şimdi harekete geçin. Önce bir iç hastalıkları uzmanına başvurarak metabolik ve hormonal durumunuzu kontrol ettirin. Bununla birlikte yeme içeriğinizi ve yeme davranışınızın da detaylı araştırıldığı bir muayeneden geçin. Beraberinde hiçbir şeyin yasak olmadığı, rejimin asla bozulmadığı ama gün içinde kendi dengelemenizi yapabileceğiniz sağlıklı beslenme prensiplerini öğrenin.”

 

birçok metabolik, hormonal, genetik, çevresel ve psikolojik etkenin bir arada bulunduğu kompleks bir hastalık.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git