Sağlıklı bir Ramazan için Öneriler

26

Diyetisyen Gamze Şanlı Ak sağlıklı bir ramazan için önerilerde bulundu.

Sağlıklı bir Ramazan için Öneriler 

Ramazan ayı, bedenimizin ve ruhumuzun arınmamızı sağlayan çok özel bir dönemi kapsar. Bu dönemde ideal beslenme, öğün sıklığının normal hayata en yakın şekilde uygulanması ile sağlanabilir. Ramazan ayında oruç tutabilenlerin beslenme alışkanlıkları normale göre oldukça değişiklik gösterir. Öğün sayısı azalır, üç ana öğün olan günlük beslenme iki öğüne düşerken, özellikle kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı, börek tüketimi artar. Buna karşılık sebze, meyve ve beyaz et tüketimi ise azalır.

Ramazan Boyunca Uygulanacak Önemli İpuçları

  • Sahura kalkmayı alışkanlık haline getirmek, yapılacak en doğru davranıştır. Bu şekilde hem açlık süreniz azalır hem de metabolizma hızınızı korumuş olursunuz.
  • Ramazan süresince meyve tüketimi düşüyor. Günde en az 2 porsiyon meyveyi çiğ ya da şeker ilave etmeden tarçın çubuğuyla pişirerek komposto olarak tüketmeye çalışmalısınız.
  • Kabızlık problemi yaşamamak ve lif alımını artırmak için çiğ sebze/meyve/tam tahıllar/baklagiller gibi lifli besinlerin tüketimi artırılmalıdır.
  • Hareketsiz kalmamaya özen göstererek, gün içinde aktif olmanın yollarını aranmalıdır. İftardan sonra mutlaka yarım saatlik yürüyüşler yapmak rutin haline getirilmelidir.
  • Oruçluyken vücudumuz uzun süre susuz kalıyor ve ter ile vücutta sıvı kaybı yaşanıyor bu durumu telafi edebilmek için iftar ve sahur arasında bol bol su içmeye özen gösterilmelidir.
  • Sebze yemeklerini hazırlarken ekleyeceğiniz yağ miktarını 1 kg sebze için 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı ile sınırlandırmak yağ alımının kontrolü açısından uygun olacaktır.
  • Salata hazırlarken içine 1 tatlı kaşığı kadar yağ eklemek, yağda eriyen (A, D, E, K) vitaminlerin emilimi için yeterlidir fazlasını eklemeye gerek yoktur. Unutmayın, eklenen her tatlı kaşığı yağ 45 kaloridir.
  • Ramazan süresince her gün 2 su bardağı az yağlı süt, yoğurt veya türevlerini tüketmeye özen gösterin ki içeriğindeki kalsiyum, oruç tutarken de yağ yakımına yardımcı olsun.
  • Ramazan ayında, mideyi rahatsız etmemek ve kalori alımını kontrol etmek için en doğru pişirme yöntemleri ızgara, fırınlama, haşlama veya buğulamadır. Fazla yağ alımına sebep olacak kızartma ve kavurma yöntemlerini uygulamamaya özen gösterilmelidir.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şanlı Ak

Moso Diyet ve Beslenme Danışmanlığı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here