Sağlıklı kilo vermenin yolları

Sağlıklı kilo vermenin yolları


Kilolardan kurtulmak zor olduğu kadar da kolaydır aslında. Kendinizi kandırmazsanız kilo verirken kendinize dürüst olursanız zayıflamanız o kadar kolay ve kesin olacaktır. Ancak kilo verirken de sağlığınızda olmayın çünkü sağlık en önemlisidir.

 

Sağlıklı kilo vermenin yolları denildiğinde akla bir çok soru gelir. Sağlıklı zayıflamak yani kilo vermek için size bazı önerilerimiz var. Eğer hiç öneri okumak istemiyorsanız doğrudan bir diyetisyene danışabilirsiniz.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya sağlıklı kilo verme konusunda önerilerini Milliyet gazetesine açıkladı.

  • Alkolü mümkün olduğunca hayatınızdan çıkarın. Alkol karaciğerin zehiridir. Hem yağlanmayı arttırır hem de karaciğer fonksiyonlarına çok büyük zarar verir. Daha sağlıklı bir karaciğer için alkolden uzak durun.
  • Mutlaka sağlıklı bir şekilde dengeli beslenerek kilo verin. Hızlı kilo vermek çok tehlikelidir. Karaciğerin yağlanmasını arttırır.
  • Şeker ve karbonhidrat değeri yüksek yiyecekleri üst üste yemeyin. Yani ekmek, pilav, makarna, patates, börek ve tatlıyı aynı öğünde tüketmeyin. Bu yiyecek gruplarından öğününüzde sadece bir tanesi olsun. Ama bu yiyecekleri mutlaka bol sebze ve yoğurtla tüketin.
  • Yağı yüksek yiyecekler; kızartmalar, pastane ürünleri, kurabiyeler, yağlı kıymadan yapılan etler, cipsler, şarküteri ürünleri karaciğeri çok yorar. Daha az yağlı yemeye alışın.
  • Enginar, C vitamini yüksek yiyeceler; kivi, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler karaciğer dostudur.
  • Kurubaklagiller; kurufasulye, nohut, mercimek hem zayıflamaya yardım eder hem karaciğeri onarır. Ancak porsiyon kontrolüne dikkat edin.
  • Yoğurt tam bir mucizedir. Hem göbek yağlarını, hem karaciğer yağlarını eritir. Öğünlere 1 kase yoğurt ilave edin.
  • Hareket karaciğer için ilaçtır. Sağlıklı bir karaciğer için her gün en az yarım saat tempolu yürüyün.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir