Sağlıklı ve doğru beslenme

Sağlıklı ve doğru beslenme


Sağlıklı beslenme ve mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler konusu 7 den 70 e herkesi ilgilendiren bir konudur. Televizyon programlarında bu konulardaki haberler hemen hemen her gün yayınlanıyor. Her yeni gün yeni haberler çıkıyor.

Kimi zaman mutlaka bu yiyecek tüketilmeli deniliyor, kimi zaman bu kesinlikle yanlıştır bu yiyeceğin fazlası zararlıdır deniliyor. Peki gerçekten dengeli ve sağlıklı beslenmemiz için gerekli besinler nelerdir ?

Diyetisyen ve diyet  uzmanı Nil Şahin Gürhan Duygu Canbaş ile Gün Başlıyor programında bu soruların cevaplarını şu şekilde açıklıyor. Günlük beslenme şekline bakıldığında yeterli ve dengeli beslenme şekli çok önemlidir. Beslenme şekli 5 ana grupta değerlendirilir. 1. grup Et grubu olarak haftada her gün mutlaka tüketilmesi gerekiyor.
Örneğin haftada bir gün somonu et yerine tüketebilirsiniz. Her gün balık yada her gün kırmızı et tüketilmesi gerekiyor diye birşey söylenemez ama haftada 2 gün kırmızı et, 1 gün et yerine somon, 1 gün tavuk eti gibi dağılımı yapılması gerekiyor. Böylelikle et grubu yiyecekleri haftanın her günü tüketilmiş olunacaktır. Somon omega 3 kaynağıdır ve doymamış yağ oranı çok yüksektir. Her gün tüketilmesi zararlı olabilir ama haftada 2 kez tüketildiğinde sağladığı faydaların optimum düzeyini almış ve herhangi yan etkisine maruz kalınmamış olunuyor. Omega 3 beyin gelişimi ve kalp sağlığı bakımından çok faydalı bir yağ asidi çeşididir. Omega 3 ü barındıran diğer yiyeceklerden ceviz , yeşil yapraklı yiyecekler ve semiz otunda bol miktarda bulunmaktadır.Balıklarda omega 3 bol miktarda bulunuyor fakat balık kızartıldığında bu değer  yok oluyor. Balığı fırında yada ızgarada pişirilerek  tüketilmesi öneriliyor.

Mevsiminde yetişen sebzelerden her gün mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Etli veya zeytinyağlı olabilir ama mutlaka 1 öğün sebze yemeği sağlıklı beslenme için şarttır. Örneğin yeşil yapraklı sebzeler demir ve A vitamini bakımından zengindir. Kıymalı yada zeytinyağlı da pişirilebilir çiğ halinde salata şeklinde de tüketilebilir. Patlıcan nikotinamit içermektedir. Sigarada bulunan nikotinle hiçbir alakası bulunmamaktadır. Eğer alerjisi olmadığı durumda çocuklara yedirilmesinde sakınca yoktur.

Tahıllar ve kuru baklagiller B vitaminin ana kaynağıdır. En az haftada 1 kez beslenme programında yer almak zorundadır. Örneğin bulgur tok tutucu özelliğe sahiptir. Yoğun miktarda B vitamini içermektedir ve ekmeğin yerine geçebilir.
Öğünlerde tüketeceğiniz ekmeğin genellikle köy ekmeği, buğday yada çavdar ekmeği olması önemlidir.
Süt grubu yiyeceklerde tereyağ kaymak tüketmeyin fakat süt ve yoğurt gurubu yiyeceklerde tam yağlı olması içeriğindeki asitlerden dolayı vücuda faydalıdır.
Zeytinyağı omega 3 ve omega 9 içerdiğinden dolayı mutlaka salatalara eklenmelidir. gün içinde en az iki öğünde zeytinyağlı salata tüketilmelidir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir