Şalgamın faydalarıŞalgamın faydaları
23 Şubat 2011 tarihinde eklendi, 2.741 kez okundu.

Hafif acımsı-tatlımsı kökleri sebze olarak yenilen şalgam bitkisi, turpgillerdendir. 50-120 cm. kadar boylanabilen ve ülkemizde de yetiştirilen bitkinin birinci yılında kökü ve toprak üstü yeşil kısımları; ikinci yılında çiçek sapı, çiçekleri ve tohumları oluşur.
Bitkinin sebze olarak değerlendirilen bölümü, şişkin kökleridir. Şalgam, günümüzde hem insanlar hemde hayvanlar için üretilmektedir. İnsan yiyeceği olarak yetiştirilenleri yumuşak etli, hayvan yemi olanları ise sert etlidir. Şalgam, bazı çorba vesoslara katılır, yemeklerde garnitür olarak kullanılır. Bazı yörelerimizde suyu sevilerek içilir.

Şalgam, patates yaygınlaşana değin, büyük önem verilerek tüketilen bir sebzeydi. Günümüzde geri plana itilmiş olan şalgama, içerdiği yüksek besin değerleri nedeniyle layık olduğu önem verilmelidir. Şalgam, söz konusu besin değerlerinin yanı sıra;

Tüm turpgiller gibi, bedenin kansere yakalanma riskini enaza indirgeyen bir besindir.

Zengin potasyum içeriğiyle yüksek tansiyonu düşürmektedir.

Ayrıca şalgam, halk hekimliğinde bedene dinçlik sağlayan, mide ve siyatik ağrılarına iyi gelen bir besin olarak bilinmektedir.

Uzmanlar şeker hastalarının da şalgam yiyebileceğini vurguluyor ve şalgamın ne kadar çiğ yenirse o kadar faydalı olduğunu hatırlatıyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git