Kalbi koruyan gıdalar

Sebze ve meyvenin hayatımızdaki önemi


Taze sebze ve meyve, metabolik bütün faaliyetlerin sürdüğü canlı hücrelerden oluşmuştur. Yani taze bir elma, hala canlı hücrelerden oluşur ancak tazeliğini kaybettiğinde ve pişirildiğinde bu canlı hücreler yaşamını yitirir.


Meyve ve sebze içerisinde bulunan bu canlı hücreler, hücre duvarı denilen organellerle birbirine bağlanır. Bu maddeler bizi kalp damar hastalıkları, kanser, şeker hastalığı gibi hastalıklardan koruyan posalardır. Sebzelerdeki besin öğeleri oldukça değişkenlik gösterir. Havuç, patates gibi sarı sebzelerle ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler A vitaminin öncü maddelerinden, iyi bir antioksidan olan Beta Karoten içerir. Brüksel lahanası, biber ve domates gibi sebzelerin C vitamini içeriği yüksektir. Taze bezelye gibi bazı sebzeler, vitamin içerikleri düşük olmasına karşın kompleks karbonhidratların iyi kaynaklarıdırlar. Bu tür sebzeler hem posa hem de folik asityönünden zengindirler.

Meyve grubunda yer alan besinler de değişen oranlarda A ve C vitamini kaynağıdırlar. Turunçgiller, karpuz, kavun, çilek gibi meyveler C vitamini, kayısı, kavun, şeftali A vitamini yönünden zengin besinlerdir. Kabuklu meyvelerin posa içeriği zengin olmakla birlikte, potasyum ve folik asitmiktarları da yüksektir.

Sağlığınız için mutlaka;

Günde 3-5 porsiyon sebze yemeği ve salata tüketin.

Roka, kıvırcık, tere, maydanoz gibi Beta Karoten’i yüksek sebzeleri salatalarınızda mutlaka kullanın.

Her zaman yediğinizin dışında, yeni sebze ve salatalar deneyin.

Makarna ve pilav gibi her gün yediğiniz yiyeceklere sebze eklemeyi deneyin.

Günde 5 porsiyon meyve tüketin.

Atıştırmak için kayısı, erik, üzüm gibi kuru meyveleri tercih edin.

Özellikle C vitamini barındıran meyveleri günlük öğünlerinizden eksik etmeyin.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir