Selülitlerden kurtulmanın yollarıSelülitlerden kurtulmanın yolları
27 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.448 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Esra Kanık, aslında çok ciddi bir sağlık problemi olan selülitten nasıl kurtulabileceğimiz ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Selülit sorunu yaşayanlar bu haberi mutlaka okumalı.

Selülit, kötü beslenme, hareketsiz yaşamın belki de vücudumuzdaki en belirgin sonuçlarından biridir. Deri altındaki yağ hücreleri gelişerek kan ve lenfatik dolaşım üzerinde baskı yapar, bu baskıyla dolaşımın bozulması ve deri altında sıvı birikimi gözlenir.

Kilolu ya da zayıf her bireyde görülebilen ciddi bir sağlık problemdir. Tiroid hormonundaki bozukluklar, dokularda su tutan FSH hormonunun aşırı artışı, çok sık kilo alıp verme, kötü beslenme, hareketsiz yaşam, şekerli ürün tüketiminin fazlalığı, çay, kahve, sigaranın aşırı tüketimi selülit oluşumuna ortam hazırlar.

Selülit problemleri daha çok yaz aylarına yakın zamanlarda hatırlanır önemli olan tüm sene içerisinde bunun bilincinde olup egzersiz, su ve beslenme üçlüsünü hayatımıza adapte edebilmektir.

Selülitle mücadeleye bol su içerek başlayabilirsiniz böylece kan dolaşımınız düzenlenir ve vücuttan ödemi atarsınız, ikinci aşamanız mutlaka spor olmalıdır gün içerisinde yapılacak 30 dakikalık yürüyüşler sizi selülitsiz vücuda bir adım daha yaklaştıracaktır.

Çok dikkat edilmesi gereken nokta “beslenme”

Dolaşıma yardımcı olan besinler olarak zencefil, balık, kereviz, enginar, keten tohumu, turunçgiller, ahududu, böğürtlen, yaban mersini tercih edilebilir.

Yağ hücreleri üzerinde yıkımı sağlayan ve kollajen doku üzerinde etkili olan besinler arasında ananas, kivi, maydanoz, kırmızıbiber, turunçgiller, avokado diyetinizde yer alması selüliti önlemek için çok önemlidir.

Bu süreç içerisinde tuz, alkol, çay, kahve ve rafine edilmiş besinlerden kesinlikle kaçınmak gerekir.

Esra Kanık

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git