Sıcak havalarda su tüketimiSıcak havalarda su tüketimi
3 Temmuz 2012 tarihinde eklendi, 1.274 kez okundu.

Dünya en sıcak yazını yaşıyor ve git gide artan sıcaklıklar ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. Geç gelen yaz beraberinde bir çok önemli sağlık sorununu da getirdi.

Uzmanlar sıcak yaz günlerinde besin ve sıvı tüketimi konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini açıklıyor. Özellikle 60 yaş üzeri yaşlılar, çocuklar ve hastalar bu havalarda çok dikkatli olmalı.

Sıcak havalarda ter ile vücudumuzdaki suyu hızlıca atıyoruz. Terlemeden dolayı vücudumuzda yer alan suyun yüzde seksen kadarını atabilmemiz mümkün. Herkes bu gidişatın iyi olduğunu düşünüyor ve verilen bir kaç kilo ile sağlıklı olduklarını düşünebilirler ancak yanlış. Yeterli sıvı alınmazsa idrar miktarı azalıyor ve bol idrar ile vücuttan kolayca atılması mümkün olan maddeler birbirine eklenerek taş oluşumuna neden oluyor.

Yetersiz su tüketimi böbrek taşı oluşumunu tetiklediği gibi, daha önce şikayet yaratmayan taşların ağrı, kanama, bulantı yapmasına ve böbrekte şişmeye yol açabiliyor. Üroloji Uzmanı Dr. Tamer Karamürsel, aşırı sıcaklarda böbrek taşı oluşumunu önlemek içinse öncelikle her 2-3 saatte bir 1 bardak su içilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git