Sigaradan sonra kilo almamak için

Sigaradan sonra kilo almamak için


Çevremizde bir çok kişiden bunu duyarız, özellikle sigarayı bırakmayı düşünenlerin büyük korkusudur kilo almak. Aslında bu kavram doğru ama önüne geçmek her zaman olduğu gibi sizin elinizde. Sağlık tam anlamıyla size gelsin.

Son yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yılda yaklaşık 100 bin, dünyada ise 4 milyon kişi sigara yüzünden ölüyor. Bu değerin ardından obez olmaya razıyım diyebilirsiniz ancak obeziteden hayatını kaybedenlerin sayısı da ciddi derecede artıyor. Bu nedenle kötünün kötüsünü seçmek yerine ikisine de bir son verebiliriz.

Öncelikle endişelerinizden kurtulun ve kararınız net olsun. Geri dönüş yolu bırakmayın kendinize. Sabahları dişlerin fırçalamak sigara içme isteğinizi azaltıyor, bunu değerlendirin ve sık sık dişlerinizi fırçalayın.

Sigarayı bıraktıktan sonra sık sık öksürmeye başlarsınız, bu sizi korkutmasın. Öksürmek vücuttaki kötü maddeleri hızla ve hava yoluyla dışarı atmanın en iyi yoludur.

Ve sigaradan sonra kilo konusuna gelelim. İştah açılacak bu kesin ama normal olanı da bu aslında. Önemli olan frenlemeniz yani dengeli ve düzgün beslenmeniz gerekiyor. Midenizi çalıştırmak ve açlık hissinizi yatıştırmak için marul, salatalık ve biber gibi düşük kalorili yiyecekleri hep yakınınızda bulundurun. Özellikle salatalık en iyi dostunuz olsun. Özellikle iş yerinizde kuru kayısı, leblebi, ceviz, mısır gevreği gibi anında atıştırabileceğiniz besinler bulundurursanız kilo almaktan kurtulabilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir