Sigaradan Sonra Kilo

Sigaradan sonra kilo


Sigarayı bırakan kişiler genellikle sigaradan kurtulduklarından değil aldıkları kilolardan bahseder.  Sigarayı bıraktıktan sonra yaklaşık 1 ay içinde 2-5 kilo alınmaktadır. Peki bunların sebepleri neler, kilo almamak için neler yapılabilir? Dr. Eren Eroğlu sigaradan sonra kilo alımı durumunu açıklıyor ve alternatif yollar gösteriyor.

Sigara nikotin içermektedir. Nikotin ise iştah kesicidir. Sigarayı bırakan kişilerin daha önce tanışmadıkları bir açlık hissi duymaya başlarlar. Sebepi nikotinin iştah kesici olmasıdır. Sigaradan sonra hissettikleri açlık hissi ile birlikte sürekli birşeyler atıştırma ihtiyacı duyarlar.

 

Sigarayı bırakan kişiler öğün aralıklarını tekrar düzenlemeleri gerekmektedir. Aşırı açlık duygusundan kaçınmalı ve bu sebeple fazla kilolardan korunabilirler. Örneğin kahvaltıda peynir ekmek zeytin yumurta tereyağı, reçel ve bir poğaça yenilecek ise bunlar tek seferde değil üçe bölünmüş olarak aralıklarla tüketilir ise daha düzenli bir kan şekeri düzeyi sağlanmış olur. Aynı uygulama öğlen ve akşam yemekleri içinde yapılabilir.

 

Yemek masasında oturma mecburiyeti varsa hemen bir bardak su yada soda alıp onunla vakit geçirilmelidir. Yakın mesafede atıştırılacak yiyecekler bulundurulmamalıdır. Diğeralternatif bir yol ise yemekten hemen sonra dişleri fırçalamaktır. Bu sigarayı hatırlatan yemek tadını ağızdan silecek ve sigara içerken daha önce tatmadığınız bir ferahlık duygusu ile ruhunuzu rahatlatacaktır. Bu da sigarayı bırakmakla kazanılacak en büyük ödüllerden bir tanesidir.

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir