Sigarayı bırakan kilo alıyor

Sigarayı bırakan kilo alıyor


Sigarayı bıraktırma konusunda gösterilen çaba sonuç vermeye başlıyor. Özellikle son bir kaç yıldır kapalı alanlara koyulan sigara içme yasağı ciddi ölçüde sigara kullanımını azaltıp ihtiyaç halini almaktan çıktı. Ancak sigarayı bırakanlar sağlığına kavuşmak isterken kilo almaya başlıyor ve başka bir sağlık problemi ile baş başa kalıyorlar.

Uzmanlar, sigaranın bırakılmasıyla alınan kilonun tahmin edilenden çok daha yüksek seviyede olduğunu açıkladı. Sigara bırakma broşürlerinde belirtilen ‘3 kilo’ ve sigarayı bırakan kadınların almayı makul bulacaklarını söyledikleri ortalama 2,3 kiloya oranla bu rakam oldukça yüksek. Uzmanlar yine de sigarayı bırakmanın sağlığa faydalarının “az bir miktar” kilo alınmasından çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

62 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, katılımcıların sigarayı bırakmalarının üzerinden geçen 12 ay süresince ortalama 4,67 kilo aldıklarını ortaya koydu. Katılımcılar, aldıkları kilonun en büyük kısmının sigarayı bıraktıktan sonraki ilk üç ay süresince olduğunu belirtiyor. Yine de alınan kilo miktarı kişiden kişiye farklılık göstermiş. Buna göre sigarayı bırakanların %16’sı kilo verirken %13’ü on kilodan fazla almış. Sigarayı bırakan kişinin nikotin sakızı veya bandı kullanıp kullanmamasının kilo değişikliğini etkilemediği gözlemlenmiş.

Kaynak: BBC

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir