Sindirimin doğal ilacı şalgam suyuSindirimin doğal ilacı şalgam suyu
14 Ağustos 2012 tarihinde eklendi, 8.884 kez okundu.

Mor havuç ile üretilen şalgam suyu A vitamini deposu olduğunu biliyoruz. Vitamin gücünün dışında İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mesut Başak, içeceğin bağırsakları çalıştırıp, hücreleri yenilediğini de söylüyor. Bu sayede hızlanan sindirim sistemi fazla kiloların birikmesine yer vermemiş oluyor.

İştah açıcı etkisi vardır. Sindirimi kolaylaştırmaktadır. Mide ve Karaciğere yararlı etkileri vardır. İçeriğinde bulunan kalsiyum, potasyum ve demir nedeniyle dişlerin yapısını korumasını sağlar. Afrodizyak etkisi bulunmaktadır. Vücutta bulunan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Prof Başak’ın değerlendirmesiyle şalgam suyu ve vücuda etkileri:

“Şalgam suyu üretiminde kullanılan mor havuç, şalgam turpu, az tuz, bulgur mayası ve acı süs biberiyle iştahı açıyor, vücuttaki toksinleri atıyor, sindirimi kolaylaştırıyor. Mide ve karaciğere faydalı, B grubu vitaminleri de içeren şalgam suyu kalsiyum ve potasyum yönünden çok zengindir ve afrodizyak özelliği de vardır. Bağırsakları çok iyi çalıştırarak günde mutlaka en az bir kez büyük tuvalete çıkmanızı sağlıyor. Fazla kiloların atılmasına yardımcı olan şalgam suyu insanları rahatlatıyor ve stresi gideriyor. Hücre yenileyici özelliği de bulunan şalgam suyunun içerisinde sıfır şeker bulunuyor. Özellikle bu yıl Ramazan ayında iftar ile sahur arasındaki sürenin kısa olması sebebiyle yemeklerle birlikte, yemeklerden önce veya sonrasında içilecek bir iki bardak şalgam suyu hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle sindirim sistemini hızlandırıyor.

Şalgamın mayalanması esnasında şalgam suyunun oluşması için içerisine konulan doğal bulgur mayası şalgamın içerisindeki şekerin tamamını parçalıyor ve böylece şalgam suyunun içerisinde bulunan şekeri sıfırlıyor. Şeker hastalarının da kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu kalori bakımından son derece düşük bir içecek olma özelliği taşıyor. Yüksek tansiyon hastaları ve hamileler şalgam suyu tüketim oranına dikkat etmeli. Yarım litre şalgam suyu içerseniz ancak 15 kalori alırsınız. Diğer yandan bol miktarda içerdiği kalsiyum elementi, metabolizmayı hızlandırıcı fayda sağladığı için “şalgam suyu zayıflatır mı?” sorusunun cevabı ‘kesinlikle evet’tir.”

Kaynak: ntvmsnbc

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git