Sinirlendikçe yemeğe saldırmayınSinirlendikçe yemeğe saldırmayın
22 Şubat 2011 tarihinde eklendi, 1.223 kez okundu.

Canlıların bazıları stres karşısında iştahsızlık gösterirken, biz insanlar tam tersi besin alımını artırıyoruz. “Stresten yiyorum” veya “Sinirlendikçe yiyorum” gibi sözler, fazla kilonun en büyük mazeretlerinden bazılarıdır. Araştırmalar da depresif dönemlerde insanların çok daha fazla kilo aldıkları gözlemleniyor.

Obezite ve metabolizma hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, depresif dönemde yeme isteğinin artmasının nedenlerini özetliyor.

“Gerçekte tüm canlıların strese verdiği cevap anoreksi, yani karşılaşılan stresli bir durum karşısında yemeğin kesilmesi ve iştahsızlıktır. Peki, nasıl oluyor da tüm canlılar bu reaksiyonu gösterirken, insanlar stres karşısında besin alımını artırıyor? Bu konuda birçok araştırma yapılmış ve sonuçta insanların stresle yemeği artırmasının, öğrenilmiş bir davranış olduğu kanıtlanmış.

STRESLE, ‘YEMEDEN’ MÜCADELE ETMENİN YOLLARI
Dr. Ayça Kaya, “Eğer böyle bir durum yaşıyorsanız hiç moralinizi bozmayın. Bununla baş etmeyi öğrenebilirsiniz2 diyor ve strese karşı yemekle mücadele etmenin yollarını şöyle sıralıyor:

• Bu durumun öğrenilmiş bir davranış modeli olduğunu hiç aklınızdan çıkarmayın ve öğrenilmiş davranışların gerileyebileceğini bilin. Yani bu durumdan bilerek ve yeni bir davranış modeli oluşturarak kurtulacaksınız.

• Bir stresle karsılaştığınızda mutfaktan önce kendinizi dışarı atın. Özellikle gün ışığında yapılan bir yürüyüşün çikolata gibi mutluluk hormonları olan serotonini ve endorfini yükselterek antidepresan etki yaptığı biliniyor. Lütfen canınız sıkıldığında gün ışığında yürüyüş yapın. Kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.
• İnsanın karşılaştığı stresten kendini en iyi uzaklaştırmasının yolu, aslında ortam değiştirmesidir. Değişik olayları düşünmeye başlamasıdır. Her zaman ortam değiştirmek mümkün olmayabilir. O zaman beyninizi bulunduğunuz ortamdan uzaklaştırabilirsiniz. Bunun için de en iyi yöntem hafif ve sürekliliği olan bir roman okumaktır.• İnsanın kendini ödüllendirmesi de kendini değerli ve mutlu hissettirir. Bir öfke nöbetinde kendinizi bir alışveriş merkezine atın. Kendinize küçücük bir toka bile alsanız en az bir tepsi baklava yemiş kadar mutlu hissettiğinizi göreceksiniz. Üstelik bu durumda baklava sonrası yaşanılan pişmanlık ve suçluluk duygusunu yaşayamayacaksınız.

Kaynak: ntvmsnbc

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git