Şişmanlık nedir ?Şişmanlık nedir ?
12 Ocak 2011 tarihinde eklendi, 18.518 kez okundu.

Besinlerle alınan enerjinin, gün boyu harcanan enerjiden daha fazla olması sonucunda vücudun depo yağlarının yağsız vücut kitlesine oranla artması ve normal değerlerin üzerine çıkmasına şişmanlık denir.

Şişmanlık sadece psikolojimizi değil sağlığımızda kötü yönde etkiler. Birkaç örnek vermek gerekirse şişmanlık; diyabet, koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, gut, karaciğer yağlanması, kanser gibi hastalıkların alt yapısını oluşturur.

Şişmanlığın genelinde; genetik yatkınlık, aşırı besin alımı, yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksek aktivite azlığı ve psikolojik sorunlar yatmaktadır. Bu nedenle tedavilerde başarılı olabilmek için diyet, egzersiz, davranış tavsiyesi ve beslenme eğitimi gibi yöntemler izlenmelidir.

Uygulanacak diyet hastaya en fazla hafta da 1 kilo verdirecek kadar planlanmalıdır. Aksi halde vücut yağsız kütlesinde kayıplar olur ve bu durum kişinin sağlığını şişmanlığından daha fazla tehlikeye sokar. Kısa şişmanlık, nedenleri ve sebepleri bunlardır.

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun.

UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git