Şok diyetlerin vücuda zararlarıŞok diyetlerin vücuda zararları
26 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 2.568 kez okundu.

Yaz yaklaştıkça fazla kilolardan kurtulma paniği ve kısa sürede kilo verme isteği kişileri çok düşük kalorili olan şok diyetlere yönlendirmektedir. Bu diyetler, 1 haftada 10 kilo, 3 günde 3 kilo diyeti, lahana diyeti, domates diyeti gibi tek yönlü beslenme içeren ve vücuda zarar veren diyetlerdir.

 

Amaç sadece kilo vermek olduğu için bu diyetlerin vücuda verdiği zararlar, kilonun yağdan mı kastan mı gittiği, kalıcı kilo verdirip verdirmediği pek önemsenmemektedir. Şok diyetlerin ortak özellikleri; yetersiz ve dengesiz beslenme içerirler, tek yönlü beslenme sağlarlar, kişiye özel değillerdir, kısa sürede kilo kaybı sağlarlar, ancak yağdan çok su ve kas kaybı yaratırlar.

Hızla giden kiloların mutluluğu kısa sürer. Şok diyetlerin en büyük özelliği, düşük kalorili olmalarından dolayı vücutta hızlı kilo kaybı sağlamalarıdır. Bu tarz diyetlerle 1 haftada 10 kilo vermek imkânsız değildir. Ancak 1 haftada 10 kilo verdiğinizde, çok kısa sürede 15-20 kilo olarak geri almanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun sebebi; kısıtlı besin aldığınızda vücut birden şoka girer ve hızla su atımı sağlar. Yetersiz enerji aldığınızda, vücut enerji harcaması için kas proteinlerini kullanır. Kas yıkımıyla birlikte metabolizma yavaşlar ve bir süre sonra kilo verimi durur. Şok diyetin ardından sıkılıp, normal yemeye başladığınızda vücut kendini koruma altına alır ve yediklerinizi depolamaya başlar. Bu durum verdiğiniz kiloları hızla geri almanıza neden olur.

Bağışıklık sisteminiz düşer. Şok diyetler vitamin ve mineral açısından fakir olduğu için bağışıklık sisteminizin düşmesine ve saç dökülmesi, tırnak kırılması, halsizlik, yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi sağlık problemlerine neden olur. Vücutta oluşan vitamin ve mineral eksiklikleri, aynı zamanda metabolizmanızı da yavaşlatır.

Uyguladığınız diyetler farklı sağlık soruları yaratabilir. Karbonhidrat kısıtlı, protein ve yağ ağırlıklı, yağdan çok kısıtlı, meyveden çok zengin gibi birçok şok diyet çeşidi bulunmaktadır. Yüksek protein ve yağ içeren diyetler uzun süre yapıldığında kolesterol ve trigliserit yüksekliğine olur. Bu durum kalp-damar sağlığınıza zarar verir. Yüksek protein böbrekleri yorar ve üre, kreatinin yükselmesine neden olur. Bunun dışında karbonhidrat ve liften kısıtlı diyetler, kabızlık, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluğa, sindirim sisteminin bozulmasına neden olur.

Kısa sürede, hızlı verilen kilolar vücudunuz için çok zararlıdır. Şok diyetler, zayıflamanın yanında, birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız; size özel bir diyetle, sağlıklı beslenerek, diyetisyenle birlikte kilo vermeye özen gösterin. Diğer türlü verdiğiniz kilo kas ve su kaybından başka bir şey olmayacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git