Sonbaharda kilo ve beslenme

26
Sonbaharda Kilo Ve Beslenme
Sonbaharda Kilo Ve Beslenme

Genellikle yaz aylarında sıcaklar ve tatil yüzünden fiziksel aktivitelere ara veriliyor. Ancak kışın egzersiz yapmaya yeniden başlamak gerekiyor. Çünkü kışın metabolizma yavaşladığı ve sıvı tüketimi azaldığı için verilen kilolar kolayca geri alınabiliyor.

Peki beslenme de nelere dikkat etmek gerekir. Diyetisyen Dilem İRKİN bu sorunun cevabını size veriyor. Sonbaharda balık  mevsimi başlıyor. Balık, bağışıklığı güçlendiren çok önemli bir besindir. Balığın yanı sıra sebze ve meyve ağırlıklı beslenmekte şart. Tahıllı çavdar ekmeği, kuru baklagiller, meyve ve sebze gibi posa ve lif ağırlıklı gıdaları tüketmek hem bağırsaklar hemde günlük otuz gram olan lif ihtiyacımızı karşılamak açasından önem taşıyor.

Gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkları olan kişilerin rahatsızlıkları bu aylarda tetiklenebiliyor. Bu kişilerin çay, kahve, kızartma, asitli içecekler, hazır meyve suları gibi gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Kırmızı et tüketiminin de hafta da iki kere ile sınırlandırması önemlidir.

Eğer yeterli ve dengeli besleniyorsanız, yeterli sebze meyve tüketiyorsanız Diyetisyen Müge ÖZYURT dışarıdan besin desteği almaya gerek olmadığını belirtiyor. Aksi durumda ise doktor kontrolünde ek olarak besin desteği alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here