Sonbaharda kilo ve beslenmeSonbaharda kilo ve beslenme
24 Ekim 2010 tarihinde eklendi, 1.660 kez okundu.

Genellikle yaz aylarında sıcaklar ve tatil yüzünden fiziksel aktivitelere ara veriliyor. Ancak kışın egzersiz yapmaya yeniden başlamak gerekiyor. Çünkü kışın metabolizma yavaşladığı ve sıvı tüketimi azaldığı için verilen kilolar kolayca geri alınabiliyor.

Peki beslenme de nelere dikkat etmek gerekir. Diyetisyen Dilem İRKİN bu sorunun cevabını size veriyor. Sonbaharda balık  mevsimi başlıyor. Balık, bağışıklığı güçlendiren çok önemli bir besindir. Balığın yanı sıra sebze ve meyve ağırlıklı beslenmekte şart. Tahıllı çavdar ekmeği, kuru baklagiller, meyve ve sebze gibi posa ve lif ağırlıklı gıdaları tüketmek hem bağırsaklar hemde günlük otuz gram olan lif ihtiyacımızı karşılamak açasından önem taşıyor.

Gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkları olan kişilerin rahatsızlıkları bu aylarda tetiklenebiliyor. Bu kişilerin çay, kahve, kızartma, asitli içecekler, hazır meyve suları gibi gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Kırmızı et tüketiminin de hafta da iki kere ile sınırlandırması önemlidir.

Eğer yeterli ve dengeli besleniyorsanız, yeterli sebze meyve tüketiyorsanız Diyetisyen Müge ÖZYURT dışarıdan besin desteği almaya gerek olmadığını belirtiyor. Aksi durumda ise doktor kontrolünde ek olarak besin desteği alınabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git