Spor ve Sıvı AlımıSpor ve Sıvı Alımı
19 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 1.492 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Esra Kanık, spor yaparken sıvı alımının önemini anlatan detaylı bir şekilde yazdı. Spor yapanlar, bu habere bir göz atın!

İnsan vücudunun yarısından fazlasını su oluşturmaktır. Vücudumuzdaki su oranı kas kitlemizde yüksek oranda bulunurken yağ dokularımızda daha düşük oranlarda bulunmaktadır. Bu nedenle kas kitlemizin artması vücut su oranımızın da artması anlamına gelmektedir. Kas kitlemizi en iyi ve en kolay spor yaparak artırabiliriz.

Spor yapmayan bireylerde günlük sıvı alımı 2000-2500 ml yeterli gelirken özellikle çok sıcak geçirdiğimiz bu yaz aylarında ve spor yapan bireylerde sıvı ihtiyacı daha da artmaktadır.

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda fiziksel aktivite esnasında vücut ağırlığının %3’ü kadar kaybedilen sıvının performansı olumsuz etkilediği kanıtlanmıştır. Bu kaybı önleyebilmek için de sadece egzersiz sırasında ve sonrasında değil egzersiz öncesinde de yeterli sıvı alınması gerekmektedir.

Egzersiz öncesi alacağınız ortalama 500 ml kadar sıvı ile birlikte egzersiz esnasında her yarım saatte bir aldığınız 500 ml sıvı performansınızda olumlu bir etki yaratacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git