Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenlerSpor yaparken dikkat edilmesi gerekenler
17 Mayıs 2011 tarihinde eklendi, 2.965 kez okundu.

Spor yaparken hataya düşmeyin, aksi takdirde kendinizi yaralayabilirsiniz. Spor yaparken bir çok konuda yardım almalısınız. Uzaktan bakıldığında kolay gözüken spor salonları ve spor hareketleri aslında bilinçsiz uygulandığında sakatlanmalara neden oluyor.

Spor yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular var. Spor esnasında bu kurallara uyduğunuz taktirde sakatlanmalardan korunabilir ve sağlığınızı kaybetmeden zayıflayabilirsiniz.

Kendinizi çok fazla zorlamayın. Fayda yerine zarar verirsiniz. 60-70 dakika antrenman yapmak yeterlidir. Çok ağır kilolarla direnç antrenmanına başlamak ertesi gün ağrılı bir gün demektir. Kilolar doğru seçilmelidir. Antrenmanları düzenli ve disiplinli şekilde yapın. Ayrıca yaptığınız egzersize yeterince konsantre olun. Kadınların kaslanma korkusu ile direnç antrenmanı yapmamaları büyük bir hata. Direnç antrenmanları yağ kaybı ve sıkı bir görüntü için vazgeçilmezdir.

Evde yapılacak egzersizlerle vücudu en iyi şekilde formda tutmak mümkündür. İyi seçilmiş egzersizler ile günde sadece yarım saatlik bir antrenman sonuca ulaşmak için yeterlidir. Egzersizleri iyi bir ısınmadan sonra 2 veya 3 set 20 tekrar, setler arası dinlenme 30 saniye şeklinde yapmak en iyi sonucu verecektir.

Dışarıda yapılacak 30 dakikalık ara yüklenmeli veya hafif tempolu koşular ile yağ yakımını üst düzeyde sağlamak mümkündür. Arkadaşınız yapıyor diye siz de aynı egzersizleri yapmayın. Çünkü herkesin sağlık problemleri, antrenman geçmişi, postürü amacı ve risk faktörleri farklıdır. Egzersiz programı uzman biri tarafından belirlenmeli. Spor salonları çocuklar için uygun değildir. Onların kendi yaşıtlarıyla oyunlu sporları yapmaları gerekir.

Etiketler:

Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Cansu Bağcı dedi ki:

    Gerçekten spor yaparken çok dikkatli olunması gerekiyor.Bilip bilmeden spor yapan o kadar insan var ki eğer hiç bilmiyorsanız öncelikle spora spor salonlarından başlamanızı tavsiye edebilirim orda daha bilinçli bir şekilde spor yaparsınız

Sayfa başına git