Sporcular İçin Diyet

Sporcular İçin diyet


Sporcular da diyetsiyen önerisi çok önemlidir çünkü spor yapanlar diyetle birlikte çok fazla enerji ve direnç kaybedebilirler. Bu da sağlık için çok zararlıdır. Sporla beraber diyet yapanlar kesinlikle bir diyetisyene, sağlıklı beslenme uzmanına yada doktoruna danışmalıdır. Çünkü her sporcunun beslenme gereksinimleri farklıdır.

En iyi diyet, yeterli sıvı alımı sağlayan yeterli enerji ve besin ögelerini içeren diyettir.  Tek bir yiyecekle bu sağlanmadığı için,günlük diyette çeşitli yiyecekler yer almalıdır. Sporcu diyetinde temel ilke müsabaka ve antrenman sonucuartan enerji ve diğer besin öğelerinin gereksiniminin yeterli vedengeli bir diyetle karşılanmasıdır. Karbonhidrat dan zengin bir diyet yağ ve kolesterolden zengin yüksek yağ ve proteinli diyetin neden olabileceği sağlık sorunları için risk faktörü oluşturmadığından tercih edilmelidir. Sporla uğraşan erkek ve kadınların performansının artmasında beslenmenin önemli rolü vardır.

Sporcu diyetlerinde kilo vermek düşüncesi ile yanlış uygulamalara sıkça rastlanmaktadır. Bunlardan bir tanesi de kahvaltı konusudur. Kahvaltı yapmamanın kilo vermede etkili ve hızlı bir yöntem olduğu düşüncesi sporcuları bu yanlış uygulamaya sevk etmektedir. Gece boyunca aç kalmak karaciğer ve kaslardaki glikojen depolarını tüketir. Glikojen karaciğer ve kaslarda depo halinde bulunan karbonhidrattır ve enerji sağlaması için glikoza çevrilir. Glikojen depolarının düşük seviyede olması yorgunluğu arttırır. Ayrıca kahvaltı atlamak konsantrasyonu ve verimliliği azaltır. Sabah yeterli bir kahvaltı ile glikojen depoları yenilenebilir, kaslara enerji sağlanabilir ve vücudun gün boyunca kaloriyi uygun şekilde kullanması sağlanır. Yeterli bir kahvaltı bütün bir sabah için yeterli enerji sağlayarak metabolizmayı hızlandırır. Kahvaltı fazla kaloriden kurtulmak için atlanıyor ise araştırmalar gösteriyor ki, kahvaltıyı atlayanların daha sonra gün boyuna daha fazla yiyerek kalori alınır.

Kahvaltı atlanarak sporcukendini yi hissediyor olabilir ancak boş bir mide kronik yorgunluk hissini arttırır ve ciddi travma ile sonuçlanabilir.Vücuda gerekli enerji sağlanmaz ve aç bırakılırsa egzersiz sonrası toparlanma zamanı da uzar. Besleyici değeri en yüksekve pratik kahvaltılık tahıl ve tahıl ürünleridir. Tahıllar karbonhidrat, lif, kalsiyum ve demir içeriği zengin yağ ve kolesterolü düşük yiyeceklerdir.Bir sporcu gerekli performansı elde edebilmek için her grup besinden dengeli olarak almalıdır. 3 ana öğün (sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği ) düzenli olarak her gün, hemen hemen aynı saatlerde yenmelidir. Düzenli olarak spor yapan gençler beslenme programlarına günde iki ara öğün daha eklemelidirler. Ancak antrenman ve maçlardan önce karbonhidrat türü yiyeceklere ağırlık verilmesi tavsiye edilir.  Antrenman veya maçtan önceki son öğünün en az 2-3 saat önce yenmesi gerekir. Aksi halde besinleri öğütebilmek için daha fazla kan pompalanmasına ihtiyaç duyan mide, uyku hali ve güçsüzlüğe sebep olacaktır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir