Spordan sonra süt içinSpordan sonra süt için
10 Ocak 2011 tarihinde eklendi, 13.032 kez okundu.

McMaster Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, yakarı 18-30 arasındaki 56 genç erkek, üç gruba ayrıldı. Egzersiz sonrasında, birinci gruba iki bardak yağsız süt, ikinci gruba eşit enerji ve protein miktarına sahip soya içeceği, son gruba da karbonhidrat içeceği verildi.

12 haftanın sonunda süt içen grubun, karbonhidrat içen gruba göre iki misli yağ yaktığı gözlendi. Soyalı içecek içen grupta ise herhangi bir yağ kaybı görülmedi. Araştırmanın başındaki Stuart Phillips, “Sonuç çok açık, eğer kas yapmak ve yağ yakmak istiyorsanız spordan sonra süt için” diyor.

Süt ve peynir, hayvansal protein yönünden, et ye balık kadar değerlidir. Sütte ayrıca A ve B(2) vitaminleri, demir, bakır ve kalsiyum gibi madensel tuzlar da bulunur. A vitamini gözün korunmasını ve iyi çalışmasını sağlar, retina tabakasını güçlendirir. Yangılı hastalıklara karşı bedenin direncini arttırır. Erkeğe güç, kadına sağlık kazandırır. B(2) vitamini ise sinir sistemini düzene sokar. Solunum sisteminin çalışmasına yardımcı olur.

Sütün asıl önemi, sanıldığı gibi, protein içermesinden doğmaz. Protein yönünden 50 gram et 250 gram süte denktir. Süte önemini kazandıran yapısında bulunan kalsiyumdur. Kemiklerin büyümesi için çok gerekli bir eleman olan kalsiyum sütte bol miktarda bulunur. Bu nedenle çocuklara, yetişme çağında olanlara bol bol süt içirmeliyiz.

Proteinler ve madensel tuzların yanı sıra sütte şeker de bulunur. Ancak bu şekerin miktarı azdır. Bu nedenle, daha çok, az enerji harcayanlar İçin yararlıdır. Ağır işlerde çalışan yetişkinlerin, sofralarında, sütün yanı sıra enerji veren besinlere, meyvelere ve nişastalı gıdalara ağırlık vermek gerekir.

Süt içerken tükrük bezleri salgı yapmaz. Bu nedenle de süt bir iştah açıcı değildir. Ayrıca, sindirimi yavaşlatır, insana ağırlık verir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git