Su ve Diyet

Su ve diyet


Su yaşamımızı devam ettirebilmemiz için gereken en önemli unsurlardan biridir. Besin almadan vücudumuzdaki depolanmış gıdaları tüketerek hayatta kalabiliriz ancak sıvı almadan uzun süre yaşamamız mümkün değil. Normal koşullarda idrar, deri, solunum ve bağırsak aracılığı ile günde 2 buçuk litre su tüketiriz.

Az sıvı tüketerek bu düzeni bozar ve vücudumuzdaki tüm dengeleri sadece tek bir besin ile bozmuş oluruz. Beslenme ve diyet uzmanı Zerrin Aydın şöyle anlatıyor; yetişkin bir insanın yarısından çoğu sudur. Bebeklerde bu oran daha fazladır. Su yediğimiz besinlerde bulunan tüm maddeleri parçalamaya yarar yani sindirir. Emilimi ve taşınması içinde gereklidir. Ayrıca zararlı besinleri de vücuttan hızlıca atmanın tek yolu sudur.

Kilo vermek için yapılan beslenme planlarında düzenli sıvı tüketmek en önemli maddelerdendir. Tüketilen su birden tüketilirse buda ters etki yaratabilir. Yani su tüketiminde düzenli ve belirli aralıklarla sık sık su içmeliyiz. Sabah aç karınla içilen ılık su bağırsakları daha iyi çalıştırır ve mideyi güne iyi hazırlar.

Ayrıca her yemekten önce az bir miktar ılık su tüketerek çok yeme alışkanlıklarından vazgeçebilirsiniz çünkü yemek öncesi içilen su tokluk hissi verir. Kilo verme döneminde düzenli ve yeterli sıvı tüketen kişiler diyetlerinde daha başarılı olurlar. Bu sayede hem sağlıklı hemde daha hızlı kilo verebilirler.

Suyun diğer faydaları;

Kabızlığı önler
Vücuttaki zararlı maddeleri atar
Açlık hissini azaltır
Derimizin esnek ve taze kalmasını sağlar

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.