Susuzluğu gidermenin yolları

Susuzluğu gidermenin yolları


Yazın en sıcak günlerini yaşıyoruz ve susuzluk her insanı etkiliyor. Özellikle bu sene yaz ayının tam ortasına denk gelen Ramazan ayı oruç tutanları daha da zorluyor. Susuzluk her dönemde tehlikelidir. Bunu engellemek daha doğrusu düzenli beslenerek frenlemek ve bu daha az zarar görmek mümkün.

Ramazan ayının sıcaklara denk gelmesinin yanı sıra terlemeyle vücuttan suyun eksilmesi susuzluğu daha da tetikliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Berna Çil, susuzlukla mücadele etmenin yollarını açıklıyor. İftar ve sahur dışında yapılacak iki ara öğün için bizlere şu formülü tavsiye ediyor:

“Toplamda 8-10 bardak suyu mutlaka için. Hem iftarda hem sahurda mutlaka birer kâse çorba tüketin. Ama bu kelle, paça, işkembe, hazır çorba değil ev yapımı soğuk, sıcak, hafif çorbalar olmalı. Taze veya kuru meyvelerle yapacağınız şekersiz tarçınlı komposto veya hoşafları tüketmeye özen gösterin. Hazır meyve sularından uzak durun. Bunun dışında ızgara köfte yerine sulu köfte, etli sebze yemeği, meyve de tüketerek susuzluğun önüne geçmeye çalışabilirsiniz.”

Orucu açarken suyu yudum yudum içmenin önemine değinen Berna Çil, birdenbire büyük miktarlarda, vazo gibi bardaklarla fazla miktarda su içilmesinin karın ağrısına, şişkinliğe neden olacağını hatırlatıyor. Ramazan’da dört öğün yenilmesini öneren Berna Çil, “İftarı hurma, zeytinle açtıktan sonra bir kâse çorba içilmeli, salata yoğurt gibi hafif ikinci bir tabak yiyecekten sonra 10-15 dakika dinlenip ana yemek ve ikinci kap yemek (pilav-makarna-zeytinyağlı vb.) yenilmelidir. 40-45 dakika sonra çok hafif bir ara öğün yapılmalı. Aradan bir saat sonra meyve veya hafif bir sütlü- meyveli tatlı yenilebilir. Sahursuz oruç sağlığı riske sokacağından, sahursuz oruç tutmayı düşünmemek lazım. Özellikle de yaz ayında oruç tutulduğundan, sahursuz oruç tutmak sağlık açısından ciddi riskler yaratır” diyor.

Kaynak: ntvmsnbc

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir