Kilo yönetiminde başarı olmak için 8 altın kural

Tansiyonunuzu kilonuzla dengede tutun


Fazla kilo vücudun her bölgesinde bazı problemlere, hastalıklara sebep olmakta. Görüntüyü değiştirerek gerek psikolojiyi bozmakta gerek farkında bile olunmadan birçok hastalıklara sahip olunmakta. Bu sebeple kilomuzu korumak hem psikolojimiz hemde sağlığımız için çok önem taşımaktadır.

Tansiyonunuzu Kilonuzla Dengede Tutun

Yediğimiz besinlerin hormonlu olması ve fast food tüketiminin artması gibi etkenlerden dolayı çok genç yaşlarda bile tansiyon problemi görülmekte. Önceki yıllarda tansiyon ilacı kullanımı geç yaşlarda alınmaya başlarken günümüzde 30 yaş altındaki gençlerde de kullanıldığı görülmektedir. Tansiyonuzu kilonuza dikkat ederek korumak mümkünmüdür ve neler yapılmalıdır?

Yemeklerinizdeki tuz miktarını azaltın. Pratikte hiç kimse günlük tükettiği tuzun gramını takip etmediği için ölçülerle, gramlarla  kafanızı karıştırmayacağım. Basit bir önerim var; yemeklerinizdeki tuz miktarını yarı yarıya azaltın, bir diğer deyimle sizin yemekleriniz başkalarına çok tuzsuz gelsin.

Her gün spor yapın. “Bu hafta yüzmeye başlayacağım..” veya “Artık tenis oynayacağım..” gibi olmayacak dualara amin demeyi bırakın. Kemer sıkma modasına uyun ve ekonomik gücünüze  uygun bir spor yapın: yürüyün veya koşun.. Bir eşofman ve spor ayakkabı dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Bu kolay sporu, sokakta, parkta, her yerde yapabilirsiniz.. “Bugün hava yağmurlu..” veya “İşte çok yoruldum….” gibi uyduruk sebeplerle  kendinizi kandırmayın. Yürüyün, terleyin ve bir duş alıp rahatlayın. Böylece hem stresinizi atmış olursunuz hem de tansiyonunuz yürüyüşe başlamadan önceki değere göre 2-3 derece düşer. Unutmayın, hızlı tempoda yapılan bir yürüyüş, aynı bir ilaç gibi tansiyon düşürücü etki gösterir.

Tansiyonu olan kişi mutlaka zayıf olmaya çalışmalıdır. Boyunuz kaç cm ise son iki rakamına göre kilonuzu hesaplayıp o kiloya inin, yani 170 santimseniz 70 kg. olun.  Bayanların bundan beş kilo daha aşağıyı tercih etmesi uygun olur. Unutmayın ne kadar zayıf olursanız tansiyonunuz o kadar kolay kontrol altına girer, hatta bazen ideal kilonuza geldiğinizde tansiyonunuzun tamamen normale döndüğünü görebilirsiniz.

Strese dikkat.  Biz doktorlar için söylemesi çok kolay ama hastalar için baş etmesi en zor olan faktör budur. Stresin yukarda saydığım dört faktör içinde en önemlisi ve en tehlikelisi olduğunu söyleyebilirim. Nabzınızın yüksek attığını hissediyorsanız, içinizde bir heyecan hali veya kötü haber beklentisi varsa, vücudunuzun “rölanti ayarı yüksek” bir araba motoru gibi çalıştığını hissediyorsanız tansiyon yüksekliğinizin ana sebebi stresiniz olabilir. Pek çok hastamda, stres kaynağının ortadan kalkması ile  -mesela iş değişikliği- tansiyonun tamamen düzeldiğini görmüşümdür.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir