Tatil Kilolarından Kurtulmak Mümkün

Tatil kilolarından kurtulmak mümkün


Tatilde daha güzel ve şık gözükmek için geçtiğimiz kış elinizden geleni yapıp kilo verdiniz. Hatta çoğu zaman aç bile kaldınız, tatile gittiniz ve elinize geç geçtiyse yediniz.

Tatiller bitti ve şimdi eski halinize geri döndünüz. Yine kilo sorunlarınız başladı ve yine stres altındasınız.

Tatil kilolarından kurtulmak mümkün elbette. Dikkat etmeniz gereken kurallar var tabi ki. Tatil sonrasında alınan kiloları vermek istiyorsanız bu önerileri kesinlikle ciddiye almalısınız. Aksi takdirde kışı yine fazla kilo problemleri ile geçirip yaz yaklaşınca açlık grevine girmeyin.

1) Öncelikle fazla kilonun tek başına bir problem olmadığını bilmek gerekir. Kilo artışı ile birlikte metabolizma değişir. Her şeyden önce şişmanlığa neden olan ve şişmanlıkla birlikte görülebilecek gizli metabolik hastalıklar açısından küçük bir check-up yaptırın. Tiroid bezinin az çalışması, şeker metabolizması bozuklukları, böbrek üstü bezlerin çok çalışması, karaciğer yağlanması, tansiyon ve kan yağı yükseklikleri gibi hastalıklarınızın tedavisi yapılmadan kalıcı olarak kilo sorunu ile baş etmek imkânsızdır.

2) Hemen bir tartıya çıkın ve bunu not edin. Her gün tartıya çıkın. Günlük ve haftalık kilo değişimlerinizi kendiniz gözlemeyi alışkanlık haline getirin.

3) Eğer kilolarınızdan bir an önce kurtulmak istiyorsanız bir süreliğine, pilav, makarna, börek, kek, kurabiye gibi hamurlu yiyeceklerden uzak durun. Yemeklerinizin yanında ekmek yemeyi alışkanlık haline getirin. Ekmek sizi pilav-makarnaya göre daha tok tutar, ekmek yerken porsiyon kontrolü yapmak daha kolaydır. Ayrıca ekmek yağ içermediği için diğer hamur işlerine oranla daha düşük kalorilidir.

4) Dışarıdaki hazır yemeklerden haftada 1’den fazla yemeyin. Çünkü dışarıdaki yemeklerde porsiyonlar büyüktür ve yağ oranları fazladır.

5) Evde cips, çerez, bisküvi, çikolata, şekerli ve gazlı içecekler gibi abur-cuburlar bulundurmayın. ‘Göz görmezse gönül istemez’ ata sözünü unutmayın.

6) Yemeklere koyduğunuz yağ miktarını yarıya indirin. Hep daha az yağlı yemeye özen gösterin.

7) Bir yiyeceğin tadını çok beğenseniz bile aynı yemekten ikinci tabağı asla yemeyin.

8) Miktarı az ama çeşidi bol yiyin. Mesela asla bir tabak kıymalı makarna yemeyin. Bunun yerine iki kaşık makarna, iki kaşık yoğurt, bir tane köfte, salata ve meyve yiyin. Bu şekilde yemek sizi daha çok tatmin eder. Bir sonraki öğün daha az yemenizi sağlar.

9) Mutlaka hareket edin. Her gün yarım saat yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin.

ntvmsnbc 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir