Televizyon çocuklarda obezite riskini arttırıyor!Televizyon çocuklarda obezite riskini arttırıyor!
5 Mayıs 2015 tarihinde eklendi, 1.310 kez okundu.

Yeni bir araştırmaya göre, günde sadece 1 saat televizyon izlemek bile çocuklarda obezite riskini % 50 arttırıyor. Virginia Üniversitesi’nden Dr. Mark DeBoer ve ekibine göre, günde 1 veya 2 saat TV izleyen çocukların, izlemeyenlere göre anaokulu veya ilkokul çağında obez olma ihtimali çok daha yüksek.

Daha önceki araştırmalar da çocukların TV izleme süresi ile obezite ve diğer problemler arasında bağlantıya işaret ediyordu. Ancak yeni araştırma, çok daha az süre ekran karşısında kalmanın bile çocukların kilosunu etkilediğini kanıtladı. Elbette bu, TV izlemenin obeziteye yol açtığı şeklinde anlaşılmamalı, kanıtlanan sadece arada bir bağlantı olduğu..

2011-2012 yılları arasında anaokuluna başvuran 11000’den fazla çocuğa Early Childhood Longitudinal Survey adlı test uygulandı. Veritabanında çocukların TV izlediği, bilgisayar oynadığı süreler ve boy-kilo kayıtları toplandı. Bir yıl sonra çocuklar aynı faktörler açısından tekrar değerlendirildi.

Ortalama olarak anaokulu çocuklarının günde 3 saat TV izlediği belirlendi. Günde 1 ya da 2 saat TV izleyen çocukların, izlemeyenlere göre daha sağlıksız bir kilo artışı gösterdiği gözlendi. DeBoer 1 saat gibi kısa bir sürenin etkisinin kendisini şaşırttığını söylüyor. Günde 1-2 saat veya daha fazla TV izleyen çocuklar, 1 saatin altında izleyenlere göre % 43 daha fazla kilolu, ve % 47 obez olma riski taşıyordu. Yine ilginç şekilde, bilgisayar kullanımı ile sağlıksız kilo arasında bir bağlantı bulunamadı.

Miami Nicklaus Çocuk Hastanesi’nden pediatrik gastroenterolog Dr William Muinos ise, günde 1 saat veya fazla TV izlemenin, sağlıksız diyet ve atıştırma şeklinde sağlıksız alışkanlıkları da yansıtıyor olabileceğini söylüyor ve ekliyor.: “Yaşam tarzı, hayatın erken dönemlerinde belirlenmektedir. “

Amerikan Pediatri Akademisi 2 yaş ve altındaki tüm çocukların tüm ekranlardan korunması gerektiğini söylüyor. Daha büyük çocuklarınki ise günde 1-2 saat ile sınırlanmalı. DeBoer, akademinin bu limitleri gözden geçirmesi ve daha da azaltması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, ebeveynler çocuğa belli bir çizelge de sunabilirler. Sadece egzersiz veya aktivite sonrası 1 saat TV izleme hakkı gibi..

Araştırma Pediatrik Akademik Dernekler San Diego yıllık toplantısında sunuldu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git