Uyku Spor Gibi Yararlı

Uyku spor gibi yararlı


Sporla sağlıklı yaşam arasında bağın önemi çok büyük. Uykunun önemi ne diye merak ediyorsanız işte aradı ince çizgi. Düzenli uyku spor kayda faydalı, Sleep adlı dergide yayımlanan araştırmada uzun uyumanın fiziksel performansı artırmada ciddi bir etkisi olduğu savunuluyor.

Düzenli uyku spor yapmak kadar önemli. Vücudun dinlenmesi açısından büyük önem taşıyan uyku spor kadar etkili bir yöntem.Araştırmaya katılan atletlerden, önce iki ila dört hafta arasında normal düzenlerine göre uyumaları (6-9 saat arası) ardından da beş ila yedi hafta arasında 10 saat uyumayı hedeflemeleri istendi.

Bu süre içinde, seyahat nedeniyle 10 saat uyuyamadıkları durumlarda ise, gün içinde uyumaya çalışarak uyku saatlerini 10 saate tamamlamaları da tavsiye edildi. Basketbolcular, araştırma süresi boyunca kahve ve alkol tüketmeyi de bıraktılar.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir