Uykusuzluk kilo aldırıyor!

Uykusuzluk kilo aldırıyor!


Obezitenin yaygın görüldüğü şu zamanlarda, ideal kiloda olmak yada kalmak çok büyük bir sorun. Her yolu denediyseniz ama yine de kilo veremiyorsanız bunun tek sebebi uyku olabilir. Evet yanlış duymadınız! Düzensiz uyku sizin kilo vermeniz hatta kilo almanıza neden oluyor olabilir.

Aile Hastanesi Bahçelievler Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Derya Yenibertiz “Uyku ile yağ ve şeker metabolizması arasında bağlantı bulunuyor. Özellikle derin uyku sırasında yağların yakılmasını sağlayan hormonlar salgılanıyor. Uykunun kesintiye uğraması; yağları yakan büyüme hormonunun baskılanmasına neden oluyor. Uyku kalitesinin bozulması ile büyüme hormonunun salınımı azaldığı için de yağlanma ve şişmanlama ortaya çıkıyor” dedi.

Uyku probleminiz varsa ve nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız size bazı öneriler sunuyoruz. Bu öneriler yüzde yüz işe yaramaya bilir bu nedenle doktorunuza başvurmakta fayda var.

  • Alkol ve sigara tüketimini azaltın.
  • Her gün 45 dakika yürüyün.
  • Yatak odanızı uyuma ve cinsellik dışında kullanmayın.
  • Uyumadan 1 saat önce günlük aktiviteleri bitirin.
  • Uykudan önce sütlü gıdalar tüketin.

 

Kanyak: sabah.com.tr

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir