Vitamin Eksikliğinde Ne Olur ?

Vitamin eksikliği belirtileri


Çoğu zaman hasta olduğumuzu düşünerek hemen doktora gideriz. Doktor ise bizi ilk gördüğünde anlar ve hemen vitamin destekli ilaçlar hatta direkt olarak vitamin ilaçları kullanmamızı ister. Biliyorsunuz ki ilaç kullanmakta çok sağlık değildir. Bu yüzden vitamin eksikliği yaşadığınız da ne tür belirtiler ortaya çıkar bilmek istersiniz diye düşündük.

Vitamin eksikliğinde ne tür belirtiler görürsünüz ? Bunların ayrıntılarını tek tek sizlere iletiyoruz.

■ A vitam    Gece körlüğü, gözyaşı kuruluğu ve diğer göz problemleri; ciltte kuruluk, pul pul dökülme, akne, kaşıntı; bağışıklık sisteminde zayıflık.
■ D vitamini: Osteoporoz ve kemikleri yumuşatan bir hastalık olan osteomalasi riski. Çocuklarda raşitizm ve büyüme sorunları.
■ E vitamini: Sinir sistemi problemleri, sperm üretiminde azalma, kas ağrıları, güçsüzlük. Eksikliği az görülse de; düşük kilolu, prematüre bebeklerde ve yağ sindiriminde sorun yaşayanlarda zaman zaman bu vitaminin eksikliği gözlenebiliyor.
■ K vitamini: Kanın pıhtılaşmasında yetersizlik.
■ C vitamini: Dişlerin kaybedilmesine yol açan iskorbüt hastalığı, diş etlerinde şişme ve yaraların iyileşmesinde güçlük.
■ Tiamin(B1): Beriberi hastalığı (bir çeşit sinir sistemi hastalığı), kalp ve damarlarda hasar oluşması.unutkanlık, uykusuzluk, iştahsızlık, sindirim bozukluğu, özellikle alkolikler, B1 vitamini eksikliği nedeniyle bitkinlik hissedebiliyor, kasları daha zayıf olabiliyor.

■ Riboflavin(B2): Katarakt gibi göz hastalıkları; ciltte kuruma, yağlanma, kızarma; ağız ve dil yaraları; boğazda şişme ve iltihaplanma.

■ Niasin: İshal, cilt problemleri ve mental disoryantasyon.
■ Vitamin(B12): Kansızlık, bitkinlik, sinir hasarı, aşırı hassas cilt. özellikle vejetaryenlerde ve bu vhjtmini absorbe edemeyen bünyelerde B12 eksikliği yaşanabiliyor.
■ Biotin: Kalp anomalileri, bitkinlik, depresyon, cilt kuruluğu.
■ Folik asit: Hücre bölünmesinde ve gelişiminde problemler, anemi, sinirlilik, halsizlik. Hamileliğin ilk üç aylık dönerfilnde ise spina bifida (ayrık omurga) gibi nöral tüp bozukluklarına yol açabiliyor.

Vitaminle kendinizi garantiye alın!

İhtiyacınız olan tüm besin öğelerini gıdalardan almak mümkün. Tabi eğer tüm spektrumu kapsayacak besleyici sebzeler, meyveler, tam tahıllar, yağlar ve proteinleri tüketirseniz. Ancak birçok kişinin bu şekilde beslenmediği, yediklerinden de gerekli besinleri yeterli oranda alamadıkları ortada. Bu noktada i devreye giren multivitaminler, günlük I ihtiyaçları karşılamada güvenli ve ucuz bir yöntem olarak yardımcınız olabiliyor. Uzmanlar multivitaminlerin hiçbir şekilde sağlıklı beslenmenin yerini tutamayacağını, ancak kimi besin öğelerini almayı garantileyebileceğin! ifade ediyor.

Haberin tamamı Formsante Kasım sayısında.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir