Vitaminleri çöpe atmayın

18
Vitaminleri Çöpe Atmayın
Vitaminleri Çöpe Atmayın

Meyve ve sebzeler dalından koparıldığında vitamin deposu olabilirler. Ama bunların ne kadarı midemize, ne kadarı çöpe gidiyor hiç düşündünüz mü ? Yediklerimizin vitamin değerlerini kaybetmemesi için dikkat etmeniz gereken bazı konular var.

Bunları sadece kadınların bilsin yeter diye düşünmeyin. Her yaşa ve cinse özel beslenme önerilerini sizde değerlendirin.

■ Salataları yiyeceğiniz zaman yapın. Yıkanıp kesilen sebzeler vitamin değerlerini kaybeder.
■ Donmuş sebzeleri, çözülmesini beklemeden pişirin.
■ Sebzeleri, olabilecek kısa sürede ve az miktarda suyla pişirin.
■ Taze sebzeleri suda bırakmak, onların B ve C vitaminlerini kaybetmelerine neden olur. Sebzeleri yıkayın ama suda uzun süre bekletmeyin.
■ Sebzeleri tazeyken alsanız bile, buzdolabında uzun sürebeklettiğinizde vitaminlerini kaybederler. Bu durumda donmuş sebzeler çok daha besleyici olabilir.
■ Sebzeleri yıkadıktan sonra kesin; kesip daha sonra yıkamayın. Keskin bir bıçak kullanın, dokuları ezdiğinizde A ve C vitaminlerini kaybedersiniz.
■ Elma, armut gibi kabukları ile yenebilecek meyveleri kabuklarıyla tüketin. Patatesi kabuğuyla haşlayın. Mandalina, portakal gibi meyvelerin beyaz kabuğunu da yiyin.Haberin tamamı Formsante Aralık sayısında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here