vücudu toksinlerden arındıran 10 muhteşem besin

Vücudu toksinlerden arındıran 10 muhteşem besin


Sitemiz diyetisyenlerinden Oya Neva Demirkol, bu yazısında son günlerde en çok konuşulan detoksu ve detoks yöntemi ile vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olacak en muhteşem besinleri açıklıyor.

Son zamanlarda en çok duyduğumuz kelimelerden biri “detoks”. Peki “detoks” nedir? Detoks; vücudumuzu toksinlerden arındırarak sağlığımızı iyileştirmek, korumak ve doğal olarak yaşam kalitemizi yükseltmek için kullanılan bir yöntem. Eğer siz de son zamanlarda sık sık hastalanıyor, yoğun ağrılar çekiyor (baş ağrısı, sırt ve bel ağrısı gibi), uykusuzluk yaşıyor, gergin uyanıyor, halsizlik ve yorgunluk çekiyor, kabızlık problemi yaşıyorsanız vücudunuzun detoksa, yani toksinlerden arınmaya ihtiyacı olabilir. İşte vücudunuzu toksinlerden arındırarak sizi ve hücrelerinizi yenileyecek besinler:

Pancar: Pancar B3, B6, C vitaminlerinden ve beta-karotenden zengin muhteşem bir sebze. Ayrıca kendisi vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan; demir, magnezyum, çinko ve kalsiyum minerallerin de zengin bir kaynağı. Toksin atımında başlıca görevli olan böbrek ve karaciğer sağlığının korunmasında da oldukça etkili olan pancar, içeriğinde çok güçlü antioksidanları barındırıyor. Yüksek lif içeriğiyle sindirim sistemini de koruyan bu harika besini salatalarınızda kullanabilirsiniz.

Deniz Yosunu: En güçlü antioksidan özelliklere sahip olan bir diğer besin de deniz yosunu! Sindirim sistemini güçlendiren ve kanı temizleyen bu harika besinin içerisindeki aljinik asit sindirim sisteminizdeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca deniz suyunda önemli olan bütün mineralleri içeren bu besin (aynı mineraller insan kanında da mevcuttur), en yüksek mineral kapasitesine sahip bitki olmasıyla da öne çıkmaktadır.

Karahindiba: Minerallerden ve çeşitli fitobesin öğesinden zengin olan karahindiba, bu özelliklerinden dolayı güç merkezi olarak da anılıyor. Sindirim sistemini destekleyen muhteşem bir antioksidan kaynağı olan ve karaciğerin toparlanmasında yardımcı olan bu harika bitkiden en etkili şekilde yararlanmak için yapraklarını salatanıza eklemeyi deneyin!

Brokoli Filizi: Karnabahar ailesinin en etkili üyelerinden biri olan brokoli filizinin birbirinden değerli fitokimyasallar içerdiğini biliyor muydunuz? Ancak bu fitokimyasallar sadece brokoli filizleri doğrandığında, çiğnendiğinde, fermente edildiğinde, pişirildiğinde veya sindirildiğinde ortaya çıkıyor. Vücudun detoksifiye edilmesinde oldukça etkili olan bu bitki aynı zamanda brokoliden 20 kat daha fazla sülforafan içeriyor. Tam bir kanser karşıtı olan bu bitkiyi salatalarınıza ekleyebildiğiniz gibi bazı sebze ve et yemeklerinin içerisinde de kullanabilirsiniz.

Keten Tohumu: Yüksek bir omega-3 kaynağı olan keten tohumu bütün sindirim sistemindeki toksinlerin atımına yardımcı olurken, yüksek lif içeriğiyle de bağırsak sağlığına ve bağışıklık sistemine de destek veriyor. Salatalarınıza yağ eklemek yerine 1 tatlı kaşığı toz halinde keten tohumu ekleyerek onun bütün bu mucizevi faydalarından yararlanabilirsiniz.

Limon: Mucizevi bir meyve olan limon, enzim salınımı uyarıyor ve toksinlerin suyla atılmasını sağlıyor. Bağışıklığı kuvvetlendiren ve anti-inflamatuar özellikler taşıyan bu muhteşem özelliklere sahip meyve sindirim sorunlarına da yardımcı oluyor. Eğer suyunuzu sade içmekte zorlanıyorsanız, içerisine 1-2 dilim limon katarak hem çok daha zevkle suyunuzu tüketebilir hem de toksinlerinizden arınabilirsiniz.

Sarımsak: Detoksun vazgeçilmez besinlerinden biri olan sarımsak antiviral, antiseptik ve antibiyotik özellikleriyle vücudunuzun temizlenmesine yardımcı oluyor. Enerjinizi düşüren ve sizi yoran toksinleri vücudunuzdan silip atmak için sarımsağı; salatalarınızda, çorbalarınızda veya yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Enginar: Vücudunuz için en faydalı sebzelerden biri olan enginar, safra salımını arttırıyor ve karaciğerin arındırılmasına destek veriyor. Böbrekler üzerinde de diüretik etkiye sahip olan bu muhteşem besini günlük beslenme programınıza eklemeyi ihmal etmeyin.

Zerdeçal: Zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin maddesi, sindirim sistemini düzenlemede ve karaciğerin yenilenmesinde oldukça büyük rol oynuyor. Ayurveda sisteminde de yaygın olarak kullanılan zerdeçalı çorbalarınızda veya yemeklerinizde kullanarak toksinlerden arınmanız hiç de zor değil!

Elma: Lifden zengin, içerisinde birçok vitamin, mineral, fitokimyasal ve flavonoidleri barındıran bu harika besin detoks programlarının vazgeçilmezlerinden. İçerisindeki florizin bileşiğiyle safra üretimini arttıran ve karaciğerin temizlenmesini sağlayan elma, çözünebilir lif içeriğiyle sindirim sistemini düzenlemeye de yardımcı oluyor. Eğer siz de hem vücudunuzda detoks etkisi yaratmak hem de sindirim sisteminizi mutlu etmek istiyorsanız ara öğünlerinizde elmadan vazgeçmeyin.

DİĞER HABERLER

Oya Neva Demirkol

Oya Neva Demirkol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir