Vücut şekliniz sağlığınız için tehlikeli mi?

Vücut şekliniz sağlığınız için tehlikeli mi?


Sitemiz diyetisyenlerinden Taylan Kümeli, vücut yapınızı anlamanız konusunda yardımcı olarak sağlığınızı yönetebilmenizi sağlıyor.

Genelde vücut şekliniz genetik görünüşünüze bağlıdır fakat vücut tipini bilmek, genel sağlığınızı anlamak açısından oldukça yararlıdır. Fazla kilolu olmak sağlık problemleriyle bağlantılıdır. Eğer vücut tipinizin hangi sağlık sorunlarına eğilimi olduğunu bilirseniz, önleyici tedbirler almak ve sağlığınızı daha iyi yönetebilmenize yardımcı olursunuz.

Son araştırmalara göre, ne kadar miktar kilo taşıdığınız değil, kiloyu en çok nerede taşıdığınız önemlidir çünkü bu gelecekteki sağlık risklerinizi belirler.

Bel ve basen ölçümü yardımıyla vücut tipinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz. En yaygın olan vücut şekilleri genellikle elma ve armut tipidir. Gelin bunlar ne anlama geliyor hep birlikte öğrenelim.

Vücut Tipleri;

Elma Şekli: Genelde bel etrafında yağ depolanması eğiliminde olan vücut tipleri elma şekli olarak kabul edilir. Çünkü tıpkı elma gibi vücudun tam ortası geniştir. Elma şeklindeki vücut tipi genellikle erkekler arasında daha yaygındır.

Armut Şekli: Armut şekline sahip olan bireyler diğer bir yandan, vücuttaki yağların fazlasını kalça ve uyluk bölgesinde depolarlar. Bu vücut şekli kadınlarda daha yaygındır.

Hangi Vücut Tipine Benzediğinizi Nasıl Anlarsınız?

Bu sorunun cevabı bel basen oranı denilen bir ölçümden geçiyor. Bel basen oranınızı hesaplamanız için de ihtiyacınız olan tek şey bir mezura ve bir hesap makinesi.

Eğer bel basen oranınız 0.85 veya daha az ise vücudunuz armut biçimli olarak sınıflandırılabilir. Eğer bel basen oranınız 1 den fazla ise, vücut tipiniz elma şekli kategorisine girer.Büyük bir ölçüde, vücut şekliniz kilo aldığınız zaman yağların nerede birikeceğini belirler.

Elma & Armut Şekli Hakkında Daha Fazla;

Armut Şekli: (sağlık açısından düşük risk)

Eğer armut tipindeyseniz, kilonuzun çoğunu kalça, basen ve uyluklarınızda taşımaya meyillisiniz demektir. Yağları vücudunuzun alt yarısında taşımak aslında yağ birikimi açısından sağlıklı bir durumdur. Bazı araştırmalara göre yağları bu bölgede depolamak kardiyovasküler hastalıkların riskinden koruyor.

Elma Şekli: (sağlık açısından yüksek risk)

Eğer karın bölgesi veya üst gövdede ağırlık taşımaya eğiliminizi varsa elma şeklindesiniz demektir. Armut şekline oranla, elma tipi vücut şeklinde olan ve bel çevresinde fazla yağ birikimi taşımaya eğilimli olan kişiler kalp hatalıkları ve diyabet gibi yaşam tarzıyla ilgili hastalıkların büyük riskini taşımaktadır.

Unutmamanız Gereken Birkaç Not;

Eğer elma şeklinde vücut tipine sahipseniz, sağlıklı bire kilo elde etmek için harekete geçmenizin vakti gelmiştir. Bunu fiziksel aktiviteyi artırarak, beslenmenizi düzenleyerek ve yaşam tarzınızda ufak değişikliklere yer vererek yapabilirsiniz. Unutmayın; Fiziksel aktivite kilolu olan her insanın sağlık düzeyini artırabilir. Ve sadece kalori yakmakla kalmayıp kalbinizi, akciğerinizi ve dolaşım sisteminizi de korumuş olursunuz.

DİĞER HABERLER

Taylan Kümeli

Taylan Kümeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir