Yaşlanmayı geciktiren besinler

Yaşlanmayı geciktiren besinler


Bir çoğumuz yaşlanma sürecini geciktirmek için zamanı durdurabilmeyi çok isteriz fakat daima genç kalmanın bir formülü henüz bulunamadı. Ancak bazı besinler yaşlanmanın vücudumuzda yarattığı zararlı etkilerden bizleri koruyor.

Bu besinler bizi daha genç olmamızı sağlamayacak ya da yaşlanmamızı durdurmayacak olabilir fakat bu besinler sağlığımızı ve bağışıklık sistemimizi destekleyebilir, hastalıklara karşı koruyucu olabilir, yaşam kalitemizi artırabilir.

Egzersiz yapmak ve sağlıklı bir beslenme programı uygulamak sizi formda tutabilir, bunların yanı sıra bazı besinler yaşın getirdiği hastalıklar ve diğer hastalıklardan önlenmesine yardımcıdır. İşte size yaşlanmanın etkilerini en aza indiren 10 süper besin;

AVAKADO

Avokado E vitamini ve potasyumun iyi kaynaklarındandır. Aynı zamanda tekli doymamış yağları içerir ve antioksidan özelliğe sahiptir. İçeriğindeki bu vitamin ve mineraller sayesinde kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye ve deri sağlığını desteklemeye yardımcıdır. Avokado, folik asit ve B vitaminlerinden zengindir. Bu özelliğiyle de kalp krizini önlemeye ve osteoporoz riskini azaltmaya destek olur. Aynı zamanda kötü kolesterolü düşürmeye iyi kolesterolü artırmaya yardımcı, pıhtılaşmaya karşı koruyucu bir tekli doymamış yağ olan oleik asiti içerir.

SARIMSAK

Sarımsağın, yemeklere tat katan sağlıklı ve lezzetli bir besin olduğu bilinir. Aynı zamanda sarımsak kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı, iltihap giderici ve hücre sağlığını koruyan yaşlanma karşıtı yararlara da sahiptir. Sarımsak yemenin en büyük yararlarından biri bağışıklık sistemini doğal yollardan artırmasıdır. Ayrıca sarımsak yüzyıllardır boyunca halk arasında enfeksiyona karşı savaşan ve önlemeye yardımcı bir ilaç olarak kullanılırdı. Son yıllarda da bilim adamları sarımsağın virüs ve bakterilere karşı etkisini doğruladılar.

NAR

Nar, antioksidan özelliğiyle özellikle kış aylarının en sağlıklı meyvesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı koruyucudur. Aynı zamanda kan basıncını düşürmeye yardımcı olup LDL kolesterolün kontrolünü sağlar. Özellikle nar çekirdeği kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucu etki gösterir.

TAM TAHILLAR

Tam tahıl içeren besinler lif içeriği sayesinde sindirim sistemin düzenlenmesi için yararlıdır. Ayrıca vücudun kötü kolesterol ve yağlar gibi istenmeyen maddelerden kurtulmasına yardımcı olur. Lif içeriğiyle aynı zamanda iştah kontrolünü sağlar ve kan şekerini dengeler. Sağlıklı bir beslenme yulaf, tam buğday unundan yapılmış ekmek, makarna, esmer pirinç gibi tam tahıllı besinleri kapsamalıdır. Tam tahıllı besinler birçok vitamin ve minerallerden zengindir bu özelliğiyle de yaşlanma karşıtıdır. Tam tahıllı besinleri tüketilmesi ayrıca kalp hastalıkları, diyabet, felç gibi hastalıkların önüne geçmeye yardımcıdır.

CEVİZ-FINDIK-BADEM

Ceviz, fındık ve bademin içeriğinde yağ olarak en fazla tekli doymamış yağ içermesiyle kötü kolesterolü düşürmeye yardımcıdır  ve kalp sağlığını da desteklerler. Aynı zamanda iyi birer vitamin ve mineral kaynağıdırlar, potasyum içeriğiyle kan basıncını düşürürler, E vitamini içermesiyle hücre zararına karşı koruyucu, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı ve kalsiyum içeriğiyle de kemik sağlığını korucuyu etkiye sahiptirler.

SEBZELER

Sebzeler tıpkı meyveler gibi antioksidanların en iyi kaynaklarındandırlar. Yaşlanmanın etkisini azaltırlar ve serbest radikallere karşı savaşırlar. Ispanak, pazı ve lahana vb. gibi  koyu yeşil yapraklı sebzeler iyi birer antioksidan kaynağıdırlar ve bu özellikleri ile de UV ışınlarının maruz kalınan negatif etkilerine karşı koruyucudurlar. Sebzeler A,C, K ve E vitaminleri gibi birçok vitamin ve mineral içerirler. Hastalıklara karşı koruyucudurlar ve bağışıklık sistemini desteklerler.

KURUBAKLAGİLLER

Kuru baklagiller özellikle kalp için yararlıdırlar. Bitkisel kaynaklı proteinlerdir ve düşük yağ içerirler özellikle et yemeyen kişilerde iyi bir protein kaynağıdırlar. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan lif içeriğine sahiptirler. Ayrıca demir, B vitamini ve potasyum başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerirler.

 SİYAH(BİTTER) ÇİKOLATA

Yaşlanma süreci en çok cildinizde ortaya çıkar. UV ışınlarına maruz kalmak cildi daha çabuk yaşlandırabilir. Ancak bitter çikolata UV ışınlarını zararlı etkilerinden cildinizi korumaya yardımcıdır. Bitter çikolatanın antioksidan içeriği yüksektir ve UV ışınlarının neden olduğu cilt iltihaplarını azaltmaya destek olur. Ayrıca bitter çikolata derideki dolaşımı artırabilir ve cildin nemli kalma özelliğini geliştirir, bu durum kırışıklıkların azalmasına ve genç görünmeye yardımcı olur.

KIRMIZI MEYVELER

Yabanmersini, ahududu, kızılcık ve çilek gibi kırmızı meyveler çok yüksek oranda antioksidan içeriğe sahiptirler. Hücre sağlığını destekler ve hastalıklara karşı koruyucu etki gösterirler. Bazı araştırmalar, hafızayı güçlendirdiklerini ve nörolojik hasarı yavaşlatabildiklerini göstermiştir. Ayrıca antioksidan yoğunlukları çok fazla olduğundan en iyi yaşlanma karşıtı etkiyi sağlarlar.

BALIK

Balık yemek, kalp hastalıklarına karşı koruyucu, aritmi riskini azaltmaya ve kan basıncını düşürmeye yardımcı omega-3 yağ asitlerini almamızı sağlar. Omega 3 yağ asitleri çoğunlukla somon, ton balığı, ringa balığı, sardalya, alabalık gibi soğuksu balıklarında bulunur. Balık ayrıca iyi bir protein kaynağıdır ve düşük oranda doymuş yağ içerir. Haftada 2 gün omega-3 içeren balık tüketmek kalp ve damar sağlığımızı korumaya yardımcı olur.

DİĞER HABERLER

Sernaz Çakır Ercil

Sernaz Çakır Ercil

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir