Yaz gelmeden kilo verinYaz gelmeden kilo verin
15 Şubat 2013 tarihinde eklendi, 1.906 kez okundu.

Yaz kapıya dayanınca herkes kilo verme derdine giriyor. Öncesinde yapılması gereken onca şey varken yaza bir kaç hafta kala kilo vermek hem sağlıksız hemde zor olabilir. Yaz gelmeden önce metabolizmanızı hızlandırın, sonra kilo vermek daha da kolay olacaktır.

Yaz tatiline çıktığınızda daracık elbiseler, mayolar herkesin hayali. Sıcak havalarda kilolu olmak zaten ayrı bir dert. Yaz gelmeden kilo vermeye başlasanız daha iyi olur çünkü kısa sürede verilen kilolar aynı hızla geri alınıyor. Yaza kilolarınızla boğuşarak başlamak istemiyorsanız önce kış aylarında metabolizmanızı hızlandırmaya başlamalısınız.

Metabolizmanızı hızlandırmak için sitemiz diyetisyenlerinden Dyt. Sernaz ÇAKIR ERCİL bazı öneriler de bulunuyor;

  • Su için; her gün 8–10 bardak içeceğiniz su metabolizmanızı hızlandırırken, su içilmemesi metabolizma hızını % 2–3 oranında azaltacaktır.
  • Güne kahvaltı yaparak başlayın; güne istekli başlama da ve günü daha enerjik sürdürmede sabah kahvaltısı ve içeriği büyük önem taşır.Kahvaltı yapmanız metabolizmanızı % 15–20 oranında artırmaya yardımcı olacaktır ve sizde vücudunuzun erken uyanmasını sağlayacaksınız.
  • Öğünlerinizi atlamayın; sık sık yapılan öğünler, metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacak ve besinlerin yağ olarak depolanmasını önleyecektir. Metabolizma hızınızı artırmak ve dengeli beslenmek için günde 3 ana öğün, 2-3 ara öğün tüketilmelidir. Öğün atlanarak uzun süre (4-5 saat ) aç kalınmamalıdır.
  • Geç saatte yemek yemeyin; dengeli bir kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif bir akşam yemeği yiyerek, ara öğünlerinizi de tüketerek metabolizmanızı hızlandırmanız mümkün. Akşam yemeğini olabildiğince erken bir saatte, son ara öğününüzü ise yatmadan 2-3 saat önce yemeye özen gösterin.
  • Yemeklerinizde baharat kullanın; yemeklerinizde çeşitli baharatlar kullanmak hem yemeğinize lezzet katacak hem de metabolizmanızı % 15–20 oranında hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.
  • Diyetinizle yeterli miktarda kalsiyum alın; kalsiyumun metabolizma üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu nedenle beslenmeniz de süt, yoğurt, peynir, brokoli, badem, kabak, ıspanak, asma yaprağı gibi sebzelerin bulunmasına özen gösterin.
  • Kafeinli içeceklerden uzak durun; Süt, meyve suyu, soda gibi içecekler günlük sıvı tüketiminize yardımcı olurlar. Kahve, çay gibi kafeinli içecekler, kafeinin yüksek diüretik etkisinden dolayı iyi bir sıvı kaynağı değildirler ve su yerine tüketilemezler. Kafein idrar yoluyla vücuttan sıvı kaybına sebep olacağından tüketim miktarı artıkça vücuttan sıvı kaybıda artacaktır. Bu nedenle kafeinli içeceklerden uzak durmaya çalışın, yerine su tüketiminizi artırın.
  • Yemeklerinizi yavaş ve çiğneyerek tüketin; ilk lokmanın alınması ile doyma mesajının beyne ulaşması arasında 15-20 dk’lık bir süre vardır. Bu nedenle yemek sürenizin en az 20 dakika olmasına özen gösterin.
  • Yüksek glisemik indeksli gıdalardan uzak durun; beyaz pirinç, beyaz ekmek, patates, makarna, reçel gibi gıdaların glisemik indeks değerleri yüksektir. Bunların yerine tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği ya da kepek unundan yapılmış, glisemik indeks değeri düşük  yiyecekleri tercih edin. Diyette bol posalı/lifli besinlere yer vermeye özen gösterin çünkü öğünlerde lif oranı arttıkça glisemik indeks değeri  de azalır.
  • Fiziksel aktivitenizi artırın; hareketinizi ne kadar artırırsanız o kadar çok kalori yakarsınız. Gün içerisinde ki aktivitelerinizi artırmaya çalışın. Örneğin arabanızı en uzağa park edin ya da otobüsten bir durak önce inin ve gideceğiniz yere kadar yürüyün, asansör yerine merdiven kullanın. Her gün yarım saat tempolu yürüyüş yapmaya çalışın, yürüyüşlerinizi yemekten 1 saat sonra yapmanızın metabolizmanızı daha da hızlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git