Yeni savaşçımız ‘Beyaz Çay’



Yeni savaşçımız ‘Beyaz Çay’
18 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.460 kez okundu.

Sitemiz diyetisyenlerinden Nebahat Keskin, son zamanların en popüler içeceği olan beyaz çayın faydalarını saymakla bitiremiyor. Sağlığınıza sağlık katmak için, beyaz çayı hayatınıza katın.

Son zamanlarda baya popüler olan beyaz çay hem tadı ile, hem sağlığı koruyucu özelliği ile övgüyü hak ediyor. İsterseniz biraz da yakından tanıyalım, beyaz çayı…

Çayı adı ne olursa olsun, çay bitkilerin ismi ‘Camelia Sinensis’ olarak geçmektedir. Beyaz çayı elde edebilmek için çay bitkisinin en yüksekte bulunan, daha çok tomurcuk halde olan yapraklar alınıp, hiçbir işleme tabi tutulmadan kurutulup, beyaz çay halini alıyor. Haliyle, siyah çay YA DA yeşil çaya göre daha az işleme tabi tutulduğundan antioksidant kapasitesi en yüksek çay olarak da beslenmemizde yer alıyor.

Genel olarak çayın düzenli kullanılması ile kanser, diyabet ve kalp hastalıkları riskini düşürücü özelliği bulunmaktadır. Çünkü yapısında falvonoid olarak bilinen antioksidant özellikle kateşinler yoğun şekilde bulunmaktadır. Beyaz çay işlem görmediği için bu biyokimyasal yararlı maddeler daha yoğun bulunmakta ve diğer çaylara göre daha yüksek kanser koruyucu etki göstermektedir. Spesifik olarak, Kolon, prostat ve mide kanserinden koruyucu özellik göstermektedir.

Yine antioksidant kapasitesinin yüksek olması sayesinde YAŞLANMAMIZI GECİKTİRİCİ özelliği bulunmaktadır.

Kan basıncını düşürücü etki göstermektedir. Güçlü ve sağlıklı bir kan dolaşımına yardım etmektedir.

İyi kolesterolün artmasına, kötü kolesterolün ise düşmesine yardım etmektedir.

Yukarıda saydığımız kolesterol düşürücü, kan basıncını düzenleyici, sağlıklı bir dolaşım sağlayıcı etkisi ile kalp sağlığına da katkıda bulunmaktadır.

Sağlam kemiklere destek olan beyaz çay aynı zamanda arterit ve osteoporosis gibi rahatsızlıklarda sağlığa katkı sağlamaktadır.

Beyaz çay virüs ve bakteriler için doğal öldürücü olarak da görebiliriz. Bağışıklık sistemine olumlu katkısından dolayı çeşitli bağışıklık sistemini ilgilendiren rahatsızlıklarda da koruyucu etki göstermektedir.

Ayrıca diş plakları, kötü ağız kokusuna hatta diş kaybına neden olan bakteriler ile savaştığı için diş sağlığı içinde oldukça faydalıdır.

Cildimiz yoğun stres, kötü beslenme ve kötü çevre şartları ile yıpranmaktadır. Bu yıpratıcı etkiyi azaltan beyaz çay cildimizin dayanıklılığını artırmaktadır.

Kan şekerini düzenleyici etkisi bulunan beyaz çayın, diyabet semptomlarına da iyi geldiği bulunmuştur.

Karbonhidrat aşermesi azaltıcı özelliği ve metabolizmasını hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Ve de bazı araştırmalar göstermiştir ki, yeni yağ hücresi oluşumunu engellemektedir. Düzenli egzersiz, diyet programının yanında da kilo vermeye yardım edebilir.

Son olarak beyaz çayın yapısında bulunan L theanin sayesinde rahatlatıcı, anksiyeteyi azaltıcı, konsantrasyonu artırıcı etkisi de bulunmaktadır.

İçimi yeşil çay kadar zor olmayan, hoş ve kolay içilebilen beyaz çayı hayatınıza katarak, sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. Faydalı etkisini görmek için düzenli 2 fincan içmeniz faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git