Zayıflama Kahvesi

Zayıflama kahvesi


Uyarılar, haberler bir işe yaramıyor. Kullananı ölüme kadar götüren şok zayıflama ürünlerine talep azalmıyor. Bunların en yenisi de, ‘sözde’ zayıflama kahvesi. Bir anda kilo kaybettiren, içeni tartılarla barıştıran bu kahveler ne kadar güvenilir? Zayıflama ve diyet ürünleri hakkında merak edilenleri, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Görgülü’yle görüştük.

Güzelliğin tarihi, insanlık kadar eski. Yunan mitolojisindeki Afrodit’ten günümüze, kadınlar güzellikten vazgeçmiyor. Güzel olmayı, zayıf ve formda görünmeyi kim istemez! Peki bunun için nelerden vazgeçersiniz? Bir listenin size verdiği kadarıyla yetineceğiniz öğünler, spor salonunda kan ter içinde kalarak geçireceğiniz saatler… Güzel olanı elde etmek için fedakârlık, kimi zaman da acı çekmek gerekebilir. Ama sonucunda istediğini elde etmenin keyfi paha biçilemez. Ya da bunların hiçbirini yapmadan zayıflamanın formülünü vereceğiz size desek… Birçok kişi elbette kolay yolu seçer. Ancak zayıf olma uğruna kimi zaman sonu ölümle biten bir maceranın kahramanı olmayı gerçekten de istiyor musunuz?

Adı kahve ama…
Ülkemiz de dâhil, dünyanın birçok köşesinden erler, zayıflama ve diyet ürünlerinden ur olmuş kadınları anlatıyor. Kimileri erken nlemlerle sağlıklarına kavuşabilirken, kimileri de bu ürünleri kullanmanın bedelini canlarıyla ödüyor. Yine de vazgeçilemiyorlar… Diyet ürünleri; toz, tablet ya da başka formlarda olabiliyor. Bunların en yenisi ise ‘sözde’ zayıflama kahvesi. Kahvenin ve kafeinin, metabolizmanın çalışmasını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olduğunu biliyoruz. Bu haberlerden yola çıkanlar, şimdi de kahveye el attı. Ama sözü edilenler, marketlerde satılan ya da bir kafede sipariş ettiğimiz zaman önümüze gelen türden kahveler değil. Zayıflama kahvesi Türkiye’de yeni yeni satılıyor. Ancak hızlı etkisi ve çabuk kilo verdirmesiyle fısıltı gazetesinin manşetine çıktı bile. Bu uğurda sağlığını yitiren onlarca hemcinsinin varlığını bilmelerine rağmen, kilo vermenin dayanılmaz hazzını yaşayan kadınlar kendilerini ateşe atmaktan kaçınmıyor. Zayıflama kahvesi hakkında görüşlerini aldığımız Memorial Hastanesi’nden Uzm. Dr. Murat Görgülü ise bu ürünlerin birçoğunun içinde kahve dahi olmadığını söylüyor: “Son dönemde zayıflama kahvesi diye bazı şeyler duyuyoruz. Bunların birkaç türü var. Kimi sadece bitki özleriyle beraber, kavrulmuş ve dövülmüş nohut tozundan oluşuyor; kimi de kafeini artırılmış, bildiğimiz kahveden. Bazıları yalnızca kahve ve birtakım vitaminler ile ginseng gibi vücut direncini artırıcı ürünlerden oluşuyor. Rezene ve yeşil çay gibi idrar söktürücü bitkisel destekli ürünler içeren karışımlar olarak sunulanlar dahi var.”Zayıflamanın SırrıZayıflama deyince, dengeli ve uygun kalori ile beslenme ve birtakım desteklerle kilo vermeye yardımcı olma kavramı akla geliyor. Dr. Görgülü, zayıflamaya desteğin nasıl olması gerektiğini, “Düşük kalorili ve uygun beslenme yanında yapılacak olan desteği; ilaç, yan ürün ve zayıflama amacıyla piyasaya verilmiş ürünler olarak görmemek gerekiyor. Kastettiğimiz destek, bir egzersiz ve spor programı. Zayıflamak için uygun içerikli diyet ile egzersiz, bilimsel olarak kanıtlanmış tek yöntemdir” sözleriyle açıklıyor.

Dr. Murat Görgülü, kahve, çay ya da kapsül biçimindeki zayıflama ve diyet ürünlerinin zayıflatıcı hiçbir etkisi olmadığını belirtiyor. Etkileri kısa süreli olmakla beraber, eğer karaciğer ya da böbreğe bir hasar vermişse bunun kişi tarafından fark edilmeyeceğini söyleyen Dr. Görgülü, aşağıdaki belirtilerin görüldüğü kişilerin bir doktora görünmesi gerektiğini belirtiyor.

Haberin tamamı Formsante Kasım sayısında.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir