Zayıflama konusunda mucizelerZayıflama konusunda mucizeler
1 Aralık 2010 tarihinde eklendi, 2.924 kez okundu.

Ülkemizde fazla kilo ve obezite sorunu artıyor, zayıflamak için mucizelere inanılıyor. Kilo kontrolünde mucizeler var mı diye sormak amacıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Damcı’yla görüştük.

Prof. Dr. Damcı, zayıflama konusunda mucizelere inanmamak gerektiğini söylüyor: “Sağlıklı beslenmek ve kişiselleştirilmiş bir programda sportif aktiviteleri artırmak gerekir. Obezite ve fazla kilo sorunu yaşayan uygun kişilerde destek tedaviler uygulanabilir. Ancak uygulanacak destek tedavinin sağlık otoritelerince onaylı olması ve mutlaka sağlık alanındaki bir uzman tarafından önerilmesi şarttır”

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevelans Çalışması’mn ikincisi (TURDEP-2) yayınlandı. İlki 1997 ‘de yapılan çalışmaya göre 13 yılda Türk kadını 6 kilo alarak, ortalama ağırlığı 72 kilogram, Türk erkeği de 7 kilo alarak ortalama ağırlığı 80 kilogram oldu. Bu rakamları konuşmak üzere Türk Diabet ve Obezite Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Damcı’nın kapışım çaldık. Damcı bize Türkiye’deki obezite tehlikesini anlattı.

Prof. Dr. Taner Damcı, TURDEP-2 araştırmasına göre kadınların bel çevresinin 93, kalça çevresinin 109 santimetre; Türk erkeğinin bel çevresinin 97, kalça çevresinin de 105 santimetre olarak ölçüldüğünü söylüyor. Kadınların beden kütle indeksinin 28,72, erkeklerin ise 27,16 olduğuna dikkat çeken Damcı, bu rakamlara bakarak Türkiye’nin fazla kilo sorunu olduğunu belirtiyor. “Sağlıklı kişilerde beden kütle indeksi 18,5 – 25 arasında olmalıdır, Türkiye bu rakamın üstüne çıkmış durumda. Aslında sadece Türkiye değil, tüm dünya hızla kilo alıyor.Haberin tamamı Formsante Kasım sayısında.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git