Zayıflamada ara öğünlerin önemiZayıflamada ara öğünlerin önemi
12 Kasım 2013 tarihinde eklendi, 1.588 kez okundu.

Zayıflarken ara öğünlere önem vermek çok önemlidir. Metabolizmanızın hızlanması ve yediklerinizin daha sağlıklı bir biçimde öğütülmesi için ara öğünler büyük önem taşır.

Ara öğünlerin amaçları vardır. Bazı uzmanlara göre ara öğünler pek etkili değilken bazılarına göre zayıflamak için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.

Beslenme ve diyet uzmanı Oya Yüksek ara öğünün 4 amacı olduğunu belirterek bunları şöyle sıralıyor; Kişinin alması gereken kalori hesabını tamamlamak. Kan şekeri ve insülin dengesini sağlamak. Psikolojik olarak oluşan atıştırma hissini doğru seçimlerle baskılamak. Ana öğünlere yüklenmeyi önlemek.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Oya Yüksek, günde kaç öğün yenilmesi gerektiğinin tamamen bireyin kendisine özel olduğunu belirterek şunları söylüyor: “Kişinin gerçekte hangi saatte acıktığını belirlemesi veya bunun beslenme uzmanı tarafından iyi bir değerlendirmeyle tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü her bünye kendine özeldir. Genel olarak sağlık problemi bulunmayan kişilerin günde 2 kez ara öğün tüketmeleri yeterli geliyor. Ancak diyabet, hipoglisemi (düşük kan şekeri), hamilelik ve hamilelik diyabeti ile enerji (kalori) ihtiyacının çok olduğu durumlarda 3 ara öğün almak gerekiyor.”

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git