Zayıflamada en etkili yollarZayıflamada en etkili yollar
29 Kasım 2010 tarihinde eklendi, 7.396 kez okundu.

Diyet yapmak her zaman zordur. Diyete başlamak asıl zor olan şeydir ancak bunların öncesinde zayıflamak için en etkili yolları öğrenerek belki de diyet yapmadan zayıflayabilirsiniz. Birazdan okuyacağınız öneriler sayesinde kalori miktarınızı düşürerek zayıflamak çok kolay olabilir.

Öncelikle yemek porsiyonlarınızı küçülterek bu işe başlayabilirsiniz. Bu sayede midenizi biraz olsun ufaltmış olur ve yemek yeme konusunda biraz standart ölçülere inmiş sayılırsınız. Yasaklar koymak yerine her şeyden küçük miktarlarda tüketin. Böylece alışkanlığınızın tamamen değişmesi için de daha sabırlı olabilirsiniz.

Şekerden vazgeçmeye başlayın. Çay ve kahvelerde kullandığınız şekerleri kesinlikle azaltın ve bir süre sonra tamamen vazgeçin. Günde 5 şeker x 20 = 100 kalori enerji veriyor. Her gün sadece 100 kaloriden vazgeçerek ayda 3000 kalori yılda 36 bin 500 kalori tasarruf eder, yıl sonunda 5 kg. zayıflarsınız. Devam ederseniz şeker kullanmaya her gün 5 kesme şeker size yıl sonunda 5 kg yağ olarak da dönecektir.

Diyet yapıyorum diyerek salataya dayananlar çoğu yerde hata yapıyor. Örneğin salataya konulan yağ, bir tatlı kaşığı zeytinyağı bir kocaman kase salata için yeterli. Bundan fazlası 50 kalori demektir. Salatanızda zeytinyağı miktarını azaltmak için içinde sirke ve baharat bulunan soslar yaratabilirsiniz, bu soslara biraz hardal ya da yoğurtta ekleyebilirsiniz.

Öğünlerinize de dikkat etmeye başlamalısınız. Her gün aynı şeyler vücuttaki ihtiyaçları karşılayamaz ve metabolizmanızı etkiler. Haftada bir, iki kez kuru baklagil tüketmeye çalışın. Mercimek, nohut ve kuru fasulyeyi ihmal etmeyin. Haşlayıp salatalarınıza katabilir, çorbasını yapabilirsiniz. Böylece bitkisel protein kaynağı ve lif açısından daha zengin beslenmiş olacaksınız. Her gün et, makarna, kızartma yada hazır yiyecekler sindirim sisteminizi zorlamaktadır ve bir süre sonra tam öğütmeyi kesip yediklerinizin yarısını çöpe, diğer yarısını ise kilo olarak vücuda yerleştirebilir.

Doymuş yağ olayını da azaltmalısınız. Hayvansal besinlerin; süt, yoğurt, peynir ve et gibi, yağsız olanlarını tercih etmelisiniz. Daha az yağ ve kolesterol almış olursanız günlük kalori alımınız da otomatik olarak azalmış olacaktır.

Kilo almada en etkili rollerden birini de alkol üstlenir. Alkol tüketimini kesinlikle azaltmalısınız. Tüketilen her alkol beyninizi uyuşturduğu gibi sindirim sistemi ve metabolizmanızı da uyuşturup ne yapacağını şaşırtır ve hızla kilo almaya başlarsınız. Rakı, votka ve viski yüzde 45, 50 oranında alkol içerirken, şarapta bu oran yüzde 12- 15 arasındadır. 1 gr yağ, 9 kalori içerir. 1 gr alkol ise 7 kaloridir.

Yukarıda belirtilenler kesinlikle birer öneridir ancak hepsi denenmiş ve genelde işe yaramıştır. Uzmanlar ve diyetisyenler tarafından yapılan bir çok öneride de bu maddeler ilk sıralarda yer alır. Dünya hızla obeziteye doğru eğiliyor. Sağlığınıza dikkat edin ve fazla kilolardan kurtulun…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git