zayıflamak için egzersiz kuralları

Zayıflamak için egzersiz kuralları


Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer, kilo kontrolü için en önemli yol olan egzersizin ne zaman, ne sıklıkla yapılması gerektiğini ayrıntılarıyla açıklıyor.

Fiziksel aktivite yani egzersiz veya hareket etmek kilo kontrolünü ayarlamanın önemli bir yoludur.

Fiziksel olarak aktif olmak sağlıklı bir kiloda olmanıza yardımcı olurken ekstra kilo almanızı da engeller. Aynı zamanda sağlığınızın tüm diğer alanlarında da önemlidir. Gece daha iyi uyumanıza yardımcı olur, depresyona girme halini azaltır ve daha iyi bir fiziksel görüntüye de destek olur. Bir çok araştırma fiziksel olarak aktif olmayan kişilerde aynı zamanda daha sıklıkla kolesterol yüksekliği, diyabet ve/ veya kalp hastalıkları gibi sağlık problemlerinin sıklığına dikkat çekmekte.

Kilo kontrolünü sağlamak için ihtiyaç olan kişiden kişiye göre değişmekle birlikte kalori alımına da bağlıdır. Bazı yetişkinlerde diğerlerine göre daha fazla fiziksel aktiviteye ihtiyaç olabilir.

Zayıflamak için ne kadar egzersiz süresine ihtiyaç var?

Başlangıç için yetişkinler her hafta orta derecede aerobik egzersiz olarak ortalama 150 dakika yapmalıdır. Eğer gerekirse kilo verme hedefine göre veya aldığı kalori durumuna göre o hafta ve/veya gün içerisinde arttırılmalıdır. Bu miktar başlangıç için fazla gibi gelebilir ancak kilo dengesi yenilen, içilen ve yapılan fiziksel aktivitenin miktarı arasındaki dengeyi gösterir. Kilo kaybı daha az kaloride yemek yiyerek veya fiziksel aktivite ile daha fazla kalori yakarak başarılabilir. Yapılan çalışmalarda uzun süreli başarı sağlayanların, daha az kalori alarak, daha fazla aktivite ile her ikisinin de olduğu saptanmış. Örneğin her gün 30 dakika yürüme ve yenilen yemeklerin porsiyonlarını azaltmak gibi iki küçük adım ile kilo üzerinde büyük etkiler yaratabilmek mümkündür.

Zayıflamak için hangi egzersiz yapılmalı?

Son veriler gösteriyor ki gün içerisinde 7500 adımın altına inmemek ise genel sağlığı korumak için önemli bir basamak. 10000 adım atabilen kişiler ise o gün içerisinde olması gereken fiziksel aktiviteyi yapmış sayılıyor. 10000 adım ve üzeri aynı zamanda kilo kaybına da neden olurken, bedenin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor. Bunun yanı sıra her gün atılan fazladan bir adım ile kas yapısı güçlenirken metabolizma hızı artıyor, kan basıncını dengeleyerek tansiyon düzenleniyor, kan şekerini dengeleyerek iştahı olumlu etkilerken endorfin salgılayarak stresi azaltıyor.

Zayıflamak için hangi saatte egzersiz yapılmalı?

Egzersizin artık saati yok! Ne zaman yapıldığından çok, ne kadar düzenli ve sıklıkta yapıldığı çok daha önem arz ediyor. Sabah saatlerinde aç olarak yapılan egzersizin özellikle bir gün öncesinde kan biriken şekerini ilk olarak kullanarak sonrasında depolara hızlı geçiş yaptığı bilinirken, hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) yaşayanlarda sabah aç sporun olumsuz etkilerinin görülmesi egzersiz önerilerinin de kişiye özel olmasını gerektiriyor.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir