Zayıflamak için mucize tedaviZayıflamak için mucize tedavi
17 Aralık 2010 tarihinde eklendi, 2.777 kez okundu.

Tüm dünyada endüstrileşme sonucu yaşam ve beslenme biçimlerinin değişmesi, fazla kilo ve obeziteye davetiye çıkarıyor. Ülkemizde futbol seyirciliği dışında spora ilginin en alt düzeyde olması, insanların isteseler bile spor yapacak maddi ve zamansal olanaklarının bulunmaması, fazla kilo ve obezite rakamlarını yükselten faktörler arasında yer alıyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Damcı, Türkiye’nin hızla kilo aldığını söylüyor Yapılan araştırmalara göre son 13 yılda Türk kadınların 6, Türk erkeklerinin 7 kilo aldığını belirten Prof. Dr. Taner Damcı, zayıflama konusunda mucizelere inanmamak gerektiğini vurguluyor. Damcı, “Fazla kilo tedavisi için tek bir doğru formül vardır. Bu da sağlıklı beslenmek, egzersiz programlan ve destek tedavilerden oluşur. Zayıflamak için bîr Jnıii değnek, mucize bir ürün yoktur”

Otomobil sayısı hızla artıyor. Yağlı ve bol etli Güneydoğu mutfağı Türkiye’de dominant beslenme formatı haline geliyor. Ülkemizdeki rakamlar alarm zillerinin çaldığını gösteriyor. Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevelans Çalışması’nın ikincisine (TURDEP-2) göre, 13 yılda Türk kadını 6 kilo alarak, ortalama ağırlığı 72 kilogram, Türk erkeği de 7 kilo alarak ortalama ağırlığı 80 kilogram oldu. Kadınların beden kütle indeksi||8,72, erkeklerin ise 27,16 oldu. Sağlıklı kişilerde beden kütlelfıdeksi 18,5 – 25 arasında olmalıdır, Türkiye bu rakamın üstüne çıkmış durumda. Bu sebeple daha da geç kalınmadan kilo sorunu yaşayan herkes harekete geçmeli.

Kilo vermek için neler yapılmalı? Bu süreçte hızlı kilo vermek için zayıflamaya destek olan ürünler de kullanılıyor, bu doğru bir yaklaşım mıdır? Zayıf olmak, kilomuzu kontrol etmek hepimizin ortak arzusu. Burada yapılacak en büyük yanlış mucizeyle zayıflamaya inanmak. Unutulmamalı ki, kilo vermek konusunda mucize yoktur. Obezite ve fazla kilo tedavisinde öncelikle sağlıksız yaşam koşulları değişmeli. Tedavinin iki temel bileşeni var, bunlar da sağlıklı beslenme ve kişiselleştirilmiş bir programda sportif aktivitelerin artırılması.

Obezite ve fazla kilo sorunu yaşayan kişilerde; sağlıklı beslenme ve egzersizin yanı sıra zayıflamaya yardımcı olmak üzere destek tedaviler de önemli yararlar sağlayabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var, kullanılan ürünün güvenliği.

Obezite ve fazla kilo destek tedavisi mutlaka doktor veya eczacı tarafından önerilmeli, yetkili sağlık otoritelerinin onayladığı destek tedaviler seçilmelidir. ABD ve Avrupa’da FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ve EMEA (Avrupa İlaç Kurumu) bu tür ürünlere onay verirken güvenilir klinik çalışmaların bulunup bulunmadığını incelemektedir. Türkiye’de de bu süreç Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Bu nedenle T.C Sağlık Bakanlığının onayladığı, klinik olarak etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmış ürünler tercih edilmelidir. Bir yaşam biçimi olarak benimsenmesi gereken sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve destek tedaviler konusunda detaylı bilgileri www.kilokontrolhareketi.com sitesinden takip edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git