Zayıflamak İçin Sorulan Sorular

Berkay ÖNCÜ – MERSİN

Esra Hanım yazın bomba gibiyim ama kışın fil gibi oluyorum. Yazın yediklerime dikkat etmiyorum ama bol bol yüzüyorum. Kışın tek sporum yürüyüş ancak yeme alışkanlıklarım aynı. Bu kadar nasıl fark eder bilmiyorum ama yazın 75 kiloyum, kışın 80 üstüne bile çıkabiliyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

Berkay Bey merhabalar

Kışın kilo almak daha kolaydır; çünkü beden sıcaklığı 37 derece de olmalıdır.  Yazın hava sıcaklığı daha fazla olduğu için vücut iç dengesini korumak için daha çok çalışır, terler ve metabolizma hızlanır. Kilo vermek daha kolay olur. Oysa kışın; hava sıcaklığı düştüğü için bedenimiz ısınma ihtiyacını kalın kıyafetlerden yardım alarak sağlar ve fazla çalışmasına gerek kalmaz. Ayrıca havanın soğuk olması kişilerin aktivitelerinde de kısıtlama getirebilir. Bir de bunun üzerine beslenmenin düzensiz ve dikkatsiz olması kilo alımının kaçınılmaz olmasına neden olabilir. Bu yüzden size önerim; bu konuda bir diyetisyenden yardım almanızdır. Bu sayede hem ideal kiloya ulaşmalı hem de beslenme bilinci kazanmalısınız. Çünkü aksi halde kilo al–ver döngüsü sadece vücudunuzda değil organlarınızda da deformasyona yol açabilir. Uğraştığınız tek sıkıntınız kilolarınız olmayabilir. Buradan size vereceğim öneriler, kalıcı bir çözüm için yetersiz olabilir çünkü en başarılı yöntem haftalık düzenlerle diyetisyen ile diyetinizi şekillendirmenizdir.

Sağlıklı, mutlu bir hayat dilerim.

Hoşça kalın…

——————————————————————————————

Esin DENİZ – BURSA

Ben ev hanımıyım, herkesten fazla temizlik yaparak spor yaptığıma inanıyorum :) ancak nedense iyi bir vücut ölçüsü yakalayamıyorum. Kilolu gözükmekten bıktım. Size muayene olmayı bile düşünüyorum, madem site öneriyor bende düşünüyorum. Bana şimdilik ne önerebilirsiniz acaba?

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

İyi günler Esin Hanım;

Bu kadar uğraşmamanıza rağmen kilo vermede sıkıntılarınız varsa kan değerlerinize bakılmalı ve beslenme öykünüz irdelenmelidir. Sizin gözünüzden kaçan bir şey olabilir. Size benim önerim; tek başınıza değil bir diyetisyen ile diyet yapın, beslenmenizde gözünüzden kaçan yağ miktarlarına dikkat edin, hazır gıdalardaki kalorileri göz önünde bulundurarak tüketin, kısacası beslenme bilinci oluşturun ki kilo vermeniz rahat ve kalıcı olsun.

Sağlıklı günler dilerim efendim…

——————————————————————————————

Merve AKIN – BURSA

SORU: Merhaba ben üniversite öğrencisiyim. Fastfood konusunda kendime engel olamıyorum ve bu yüzden kalça ve göbeğimden ciddi şekilde kilo aldığımı hissediyorum. Sağlıklı beslenmem gerektiğini biliyorum ama okulda daha doğrusu öğrenci hayatında buna dikkat etmek çok zor. Bana ne önerebilirsiniz acaba…

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

İyi günler Merve Hanım;

Kalça ve göbekte yağlanmanın en önemli nedenlerinden biri, düzensiz beslenmenin yanında, şekerli ve yağlı beslenmek neden olur. Bu yüzden, bunlardan kurtulmak istiyorsanız beslenmenize dikkat etmelisiniz. Sabah kahvaltısı yapmalı, ara öğün alışkanlığı kazanmalı, kızarmış besinlerden uzak durulmalı ve bol miktarda su içilmelidir. Mesela günlük 2–3 er saatlik yeme düzeni oluşturarak, ara öğünlerde yanınızda taze-kuru meyve, meyveli yoğurt, fındık ceviz gibi yağlı tohum veya leblebi gibi besinlerin tüketimi hem rahat hem de bütçenizi zorlamayacak bir seçenek olur. Bunu yapmak sanıldığı kadar zor değil aslında, sadece uygulamaya geçmek gerekir. Eğer yağlanma bu kısımlarda daha fazla artarsa, hem sık sık acıkmalar, tatlı tüketim isteğinde artma ve bazı kronik hastalıklara kapı açmış olursunuz. Bence siz bunu düzene koyabilir ve bunu başarabilir. Sizden olumlu dönüşü bekliyor olacağım J

Sağlıklı günler dilerim.

——————————————————————————————

Aykut ATEŞ – TEKİRDAĞ

SORU: Esra Hanım merhaba, ben ofiste çalışan ve internet işleri ile meşgul olan bir iş adamıyım. Hayat çok güzel, her şey yolunda ancak kilolarımla başım dertte. Ofiste çok zaman geçirdiğim için olsa gerek bu kilolardan kurtulamıyorum. Diyetlere uymak beni çok sıkıyor ve beslenmemi dengelemekte zorlanıyorum. Bu konuda ciddi önerilerinize ihtiyacım var. Hatta gerekirse gelip sizinle görüşmek bile istiyorum. Şimdiden cevabını için teşekkürler.

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

Aykut Bey kocaman selamlarla sorunuzu yanıtlıyorum efendim;

Öncelikle hayat yolunda ve her şey güzel gidiyorsa inanın kilo verme kısmı çok basit ve eğlenceli. Çünkü bu kısım; yemek seçme özgürlüğünüzü kullanarak, hayatınızla paralellik gösteren ve yasakların olmadığı bir liste ile olacak. Öyle olmalı ki sonuç kalıcı ve mutlu edici olsun. Bu süreçte de beslenmenizdeki hatalar ve size kilo aldıran nedenler hissettirmeden değişecek (eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa!). Böyle olursa da diyet sizi sıkmayacak ve hayatınızın devamında yaşam tarzınız olacak. Neticede bana atacağınız diğer mesajlarda su cümle de ekli olacak: hayat güzel, her şey yolunda, sağlığım da yerinde J

Size buradan öneri verebilmem için iş temponuzu, kilonuzu, sağlık durumuzu, beslenme tarzınızı, vb birçok şeyi bilmem gerekir. Ancak bununla birlikte önerilerim genel olacağı için, sorunu çözmek büyük oranda size düşer. Bunu yapmak beni sıkar diyorsanız, bu konuda bireysel danışmanlık alarak kilo vermek istiyorsanız merkezimizden randevu alarak ücretsiz ön görüşmemize gelebilirsiniz.

——————————————————————————————

Dilara ÖZBEK – İSTANBUL

Esra Hanım öncelikle sorularımıza yanıt verdiğiniz için teşekkürler. Ben pek fazla kırmızı et tüketmiyorum, beyaz et konusunda da aynı şey denebilir aslında. Bol bol sebze yesem de kilo problemlerim hiç peşimi bırakmıyor. Hamur işine de son verdim denebilir ama maalesef kalça ve altı kiloları mıknatıs gibi çekiyor. Bu durum hakkında ne önerebilirsiniz, şimdiden teşekkürler cevap için :)

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

Merhabalar Dilara Hanım;

Rica ederim sorularınız cevaplayarak sizi bilgilendirmek benim hoşuma gider. Siz yeter ki bu konuda bilinçlenmek isteyin. Öncelikle kırmızı et tüketiminiz yetersizse kan tahlili yaptırmalı, B 12 vitamini ve demir değerinizi kontrol ettirmelisiniz ve gerekliyse doktorun önerisiyle ilaç kullanmalısınız. Ayrıca demirden zengin besinleri (yumurta gibi) C vitamini ile tüketmeli, kuru meyve yemelisiniz. Kilo vermenin sırrı bol bol sebze yemek değil; her besin grubundan dengeli tüketmek ve düzenli beslenme planı olmasıdır. Bu sayede vücut ihtiyaç duyduğu besinleri alır ve kan şekerinin seyri de pek fazla oynamayacağı için kilo verme ve bunun özellikle karın kısmından olması sağlanır. Eğer kilo veremiyorsanız kan tahlilinizde bir eksiklik ve mutlaka beslenmenizde yaptığınız bir hata vardır. Sizden ricam lütfen öncelikle bir kan tahlili yaptırın, bunu kontrol ettirin ve kilo verme sürecini bir diyetisyen ile girin. İnanın aksi halde verdiğiniz kilo geçici ve bedeninize vereceği negatif etki kalıcı olabilir. (not: eğer vitamin eksiklikleri varsa kilo verme süreciniz aksayabilir)

Sağlıklı ve mutlu günler sizinle olsun.

——————————————————————————————

Aslı ERMAN – Konya

Siteye teşekkür ederiz bize bu imkânı sundukları için. Esra Hanım size de teşekkürler. Ben 2 çocuk annesiyim ve ikinci bebeğimden sonra kilolarımı bir türlü atamadım. Ne yapsam çare olmuyor. Lütfen bana az öz olsa da bazı önerilerde bulunun.

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

Aslı Hanım merhabalar;

Umarım iki çocuğunuzu da sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyütürsünüz. Kilo verememenin altında yatan nedenler harcanan kaloriden fazla besin tüketilmesi, sağlık sorunu, genetik yatkınlık, vb. birçok neden sıralanabilir. Sizin 2. Bebeğinizden sonra vücudunuzdaki vitamin mineral değerlerinin azalması, beslenme şekliniz, yaşınız kilo vermemenizde etkili olabilir. Ve eğer şu an emziklilik dönemindeyseniz lütfen tek başınıza diyet yapmayın ve bir diyetisyenden yardım alın. Size benim buradan önerebileceğim ancak; bol su için, kahvaltıyı ihmal etmeyin, ara öğün alışkanlığı edinin, ekmek tüketmekten korkmayın, ekmekle pilav yemeyin, vb öneriler olur. Ancak inanın bu önerileri başlarda yapsanız dahi yine mutlaka gözden kaçırdığınız şeyler olabilir. Bir de emziriyorsanız sütünüzün azalmasına neden olur. Bu nedenle diyetisyen ile sık sık görüşerek, sürekli diyetinizin içeriğini değiştirerek, içinde sevdiğiniz besinlere yer vererek kalıcı kilo verin. Ve hayatınızda diyet yapma süreci geçici, kiloyu koruma kalıcı olsun.

Annemize saygılar…

Melike Eren – Eskişehir

SORU: Esra hanım merhaba. Yediklerime dikkat etmeme rağmen bir türlü kilomu koruyamıyorum. Her seferinde tartıya çıktığımda kilo aldığımı görmek canımı sıkıyor. Düzenli yemek yiyorum ve düzenli sıvı tüketiyorum ancak bir türlü kilomu dengeleyemedim. Kilomu korumam için ne yapmalıyım ?

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

İyi günler Melike Hanım;

Öncelikle kilo vermemenizin ve düzenli beslendiğiniz halde kilo almanızın altında yatan nedenler arasında sağlık durumunuz, kan değerlerinizdeki düzensizlik, beslenme şekliniz, yaşam koşullarınız etkili olabilir. Siz belki düzenli beslendiğinizi düşünüyor olabilirsiniz veya düzenli bile besleniyor olsanız eğer kan değerinizde kilo vermenize engel olabilecek faktörler olabilir. Bunun için sizden ricam bir endokrin uzmanına görünüp kan tahlillerinizi yaptırı, diyetisyenden kilo verme konusunda yardım ve beslenme modelliniz için yaşam tarzı değişikliği eğitimi almanızdır. Çünkü inanın sağlıklı ve kalıcı kilo verme diyetisyen olmadan olmaz.

——————————————————————————————

Berna Aydenir – Bursa

SORU: Merhaba, ben bir kaç kez diyetisyene gittim ancak iyi bir sonuç alamadık. Kilo sorunum 3 yıldır devam ediyor. Boyum 1.65 ancak 85 kiloyum. Normalde kaç kilo olmam lazım ve normal kiloma gelebilmek için nelere dikkat etmeliyim ?

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

Merhaba Berna Hanım;

Sizin için ideal kilonuzu belirlemek için kilonuz, boyunuzdan daha önemli bir kıstas var ki o da vücudunuzdaki kas-yağ oranları, sağlık durumunuzdur. Çünkü sizin yaşınızda, boyunuzda ve kilonuzda bir bireyin yağ oranı sizden daha fazla ise kişinin vermesi gereken kilo daha fazla olabilir. Bu nedenle gerçekte vermeniz gereken kilo kaybını öğrenmek için vücut analizi yaptırmalısınız. Çünkü Beden kütle indeksini genel bir kriter verir. Bireysel bir sonuç gösteremez.

——————————————————————————————

Elif Korucu – Hatay

SORU: Selam Esra hanım. Fazla kilolarımdan kurtulmanın bir çok yolunu denedin ama malesef zayıflayamıyorum. Yeşil çayın bana iyi geldiğini düşünüyorum ve içtikçe midemde ki hazım sanki daha iyi gerçekleşiyor. Bu tarz çayların zayıflamada etkileri var mı yoksa sadece kendimi mi kandırıyorum merak ediyorum.
Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

Elif Hanım;

Zayıflatan çay gibi içecekler maalesef yok. Sadece sindirimi kolaylaştıran, metabolizmayı hızlandıran, vb. çaylar mevcut. Ancak bu etkileri yeşil yapraklı sebzelerde sağlar. Fakat yeşil çayla ilgili çok güzel araştırmalar var: karın çevresindeki yağları erittiğine dair. Ancak 5 fincandan fazlası tansiyonda düşüklük yapabilir ve açlığı tetikleyebilir. Bu nedenle zayıflamak için çaylar yerine düzenli beslenme programı alarak, aç kalmadan ve kalıcı kilo verecek şekilde beslenme modeliniz olsun. Bitki çayları beslenmenizde diğer etkilerinden dolayı alternatif olarak yer alsın.

——————————————————————————————

Aynur Demir – Samsun

SORU: Samsundan Aynur ben Esra hanım. Evlendikten sonra çok kilo almaya başladım. Ev hanımıyım ve yemeklerin tadına bakmak bile bana yarıyor sanki. Boyum biraz kısa ve bu yüzden çok kilolu gözüküyorum. Diyet yapsam işe yarar mı sizce yada diyetten önce nelere dikkat etmeliyim?

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

Aynur Hanım eğer “su içsem yarıyor” gibi bir durum içindeyseniz lütfen kan tahlili yaptırarak hormonlarınıza baktırın. Çünkü hormonlarda yaşanan sıkıntılar kilo vermenize engel olarak, almanızı da kolaylaştırabilir. Eğer siz bundan önce bile diyet yapsanız başarısız olabilir ve verdiğiniz kiloyu yağdan değil; kastan kaybedebilirsiniz. Ve akabinde diyeti bıraktığınız anda geri alırsınız. Ve bunların dışında vücudunuzda deformasyonlar meydana gelebilir. Bu nedenle diyeti lütfen kendi başınıza değil diyetisyen gözetiminde yapın. Bu sayede verdiğiniz kilolar kalıcı olsun ve beslenme modelinizdeki hatalarınızı düzeltin.

——————————————————————————————

Elif Avcı – İstanbul

SORU: Esra hanım merhaba, öncelikle bu tarz bir alan soru-cevap kısmı için teşekkür ederim. Gerçekten sormak istediklerimiz olabiliyor. Ben ofis çalışanıyım, çok fazla yemek yemiyorum ancak yine de kalça ve göbek kısımlarım da fazlalıklar olduğunu hissediyorum. Eve giderken biraz yürüyorum ancak yine de kendimi iyi hissetmiyorum, giydiklerim sanki yakışmamaya başladı. Neden yediklerim sadece bu bölgelerde toplanıyor ve ofis için en iyi beslenme şekli nedir ? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

İyi günler Elif Hanım;

Ofis hayatının kötü tarafları düzensiz beslenme ve ofis içinde tüketilen kalorisi yüksek besinler. Ve maalesef sadanter bir tempo. Eğer genetik bir yatkınlık yoksa beslenme tarzınız belirli saat aralıklarıyla ve sürekli tatlı, hamur işi eve fazla miktarda ekmek tüketimine dayalı değilse, karın kısmında yağlanma nadir görülür. Bu nedenle beslenme tarzınızda yapacağınız en önemli değişiklikler günde 2 lt kadar su tüketmek,2-3 er saatlik beslenme planları ile beslenmek ve aralarda, kuru meyve, leblebi, galeta, yağsız sütle hazırlanan bir kahvenin yanında bir ara öğün olarak bitter çikolata gibi besinlerden tüketmek olmalıdır. Bunların dışında yapılan yürüyüşün tempolu ve doğru nefes tekniği ile olması ve 20 dk dan fazla olması önemlidir.

——————————————————————————————

Merve Songül – İstanbul

SORU: Merhabalar Esra hanım ben İstanbul Kadıköy’den Merve. Üniversite öğrencisiyim, kilolarımla başım dertte. Diyete başladım ancak kendimi yemekten vazgeçiremiyorum. Her saat acıkıyorum ve çikolata isteğim hiç azalmıyor. Bol su tüketiyorum ama az yemeye alıştırmam lazım kendime. Bunu nasıl yaparım ve diyet yaparken en çok neye dikkat etmem gerekiyor ?

Diyetisyen Esra Rahşan ÇALIŞKAN

Mervecim;

Eğer sürekli acıkıp, canın tatlı şeyler istiyorsa açlık tokluk şekerine ve insülin hormonuna baktırmalısın. Çünkü senin gibi şikâyetleri olan kişilerde bu değerler sıkıntılı olabiliyor. Ve sende de buna benzer bir durum çıkarsa ki umarım olmaz, kan şekerini düzenleyici bir diyet programı uygulaman gerekiyor. Bu konuda da yapacağın ilk şey endokrin uzmanına gözükmendir. Bu şikayetlerini dile getirdikten sonra kan değerlerine baktırman ve sonrasında düzenli aralıklarla seni takip edecek bir diyetisyen ile birlikte diyet programı uygulamak olmalıdır.