Zeytinyağı ile gelen sağlık

17
Zeytinyağı İle Gelen Sağlık
Zeytinyağı İle Gelen Sağlık

Zeytinyağı yüzde yüz doğal sadece zeytinden yapılır. Sızma zeytinyağında kimyasal ve işlenmiş hiçbir ürün bulunmaz. Doğal olduğu kadar enfes tadı vardır. Beslenme açısından zeytinyağı faydalıdır. A,E,K vitaminleri ile birlikte pek çok vitamin içermektedir.

Çok miktar daoleic asit (omega 9) içerir. Omega 9 cildiniz için faydalıdır. Zeytinyağı;  margarin ve paketlenmiş ürünlerin içinde bulunan trans yağ (hidrojene edilmiş yağ) gibi değildir. Bu tür yağlar sağlığa çok zararlıdır. Zeytinyağı kalp ve kolesterol için faydalıdır. Sızma zeytinyağı güçlü bir antioksidan niteliğindedir, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Araştırma sonuçlarına göre; taze meyve ve sebzelere göre zeytinyağı kolon kanserini önleyici etkiler göstermiştir.  Ayrıca cilt ve meme kanserlerinin sıklığını azalttığı görülmüştür. Kolesterol düşürmenin yanı sıra kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Alzheimer hastalığına yakalanma şansını azaltır, daha sağlıklı bir kalp ve beyin için uzmanlar her zaman zeytin yağını önermektedir.

The Beauty Diet yazarı Lisa Drayer; bol zeytin yağı içeren diyetleri yapan kadınlarda daha az kırışıklık ve cilt hasarlarına rastlandığını açıklıyor. Yemeklerinizde bitkisel yağ yerine, ekmeğinizin üzerine tereyağı yerine zeytinyağı kullanmanızı öneriyor. Cilt temizleme ürünlerinde, göz bakım ürünlerinde, anti-ager kremlerinde, sabunlarda ve nemlendirici ürünlerde zeytinyağ içermelerine dikkat edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here