5 çay ve faydaları


Bitkiler hayatımızda her zaman vardı. Taş devrinde bile vardı çünkü ilk ilaçlar onlardan yapıldı. Sağlıklı yaşamamıza yardımcı olacak bir çok  bitki hala keşfedilmekte ama bilinenler zaten bize yeter artar. Ihlamır, nane, siyah çay, yeşil çay bunların hepsi bitkidir ve hep hayatmızdadır aslında. Peki ne işe yaradıklarını merak ettiniz mi hiç. İşte size 5 çay ve faydaları. Sitemiz diyetisyenlerinden  Ayşe Nur Yılmaz 5 çay ve faydalarından bahsediyor.

 

Siyah çay

Kalp hastalıkları ve diyabet riskini azaltır, antiinflamatuar özelliğe sahiptir. Günlük diyetinizde miktarını çok arttırmadan şekersiz olarak tüketebilirsiniz

 

Yeşil çay

Yüksek antioksidan kapasitesi ile kansere karşı korur, hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır, cildi gençleştirir. Kötü kolesterolü ve kan şekerini kontrol etmeye yardım eder. Günlük 1-2 fincan yeşil çay ile kilo kaybınıza destek olabilirsiniz.

 

Nane Çayı

İştah kontrolünü yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır. Gün içinde çok sık acıkıyorsanız 1 fincan nane çayından yardım alabilirsiniz. Nane çayını hazırlarken kaynatmadan sıcak suya ekleyerek hazırlamalısınız.

 

Rooibus Çayı

Bir kısmımızın tanımadığı bu bitki doğal olarak kafein içermez, antioksidan içeriği ile cilt sağlığına iyi gelir hastalıklarla savaşmada yardımcıdır.

Haftada 1-2 fincan tüketilebilir.

 

Hibiskus çayı

Diüretik etkisi vardır vücuttan su atılmasına neden olur, kan basıncı ve kan kolesterolünü düşürücü etkileri gösterilmiştir. Diüretik özelliği nedeniyle günlük tüketilmemelidir, haftada 1-2 defa tüketmek uygun olacaktır.

 

İçeceklerinizi hazırlarken demleme sürelerine uymaya ve şeker eklemeden tüketmeye özen gösterin.

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir