5 doğal tatlandırıcı


Tatlı hayatımızın olmazsa olmazı gibi durabilir ama zayıflamak için onunla vedalaşmamız şart. Doğal tatlandırıcılarla belki bu alışkanlıklarınıza son vermeniz mümkün olabilir. Sitemiz diyetisyenlerinden Fatma Gönen bu konuda size güzel bir yazı hazırladı. Tatlı tadından vazgeçemeyenlerden misiniz? Öyleyse saf şeker yerine bu alternatifler sizin kurtarıcınız olabilir. İşte o alternatifler.

Bal
Çiğ bal az miktarda antioksidan, potasyum, fosfor, B6 vitamini, riboflavin ve niasin içerir. Bu bileşenler serbest radikal hasarının yok edilmesine yardımcı olur. 1 yemek kaşığı bal 64 kaloridir ve muzla benzer glisemik yüke sahiptir.
Pişirmeden kullandığınızda sağlık etkilerinden maksimum düzeyde fayda sağlayabilirsiniz. Gevreklere, yoğurda ya da salatanıza katabilirsiniz.

Stevya
Enrjiisi olmayan doğal bir tatlandırıcıdır. Saf şekerden 200 kat daha tatlıdır.
Balın aksine pişirerek kullanbilirsiniz sadece hafif metalik bir tat verebilir. Tatlılarınızı, keklerinizi şeker kullanmak yerine stevyayla yapabilirsiniz.

Hurma
Potasyum, demir, manganez, magnezyum, B6 ve bakır içerir.

Pek çok tatlı için biraz ılık suda bekletip sonrasında krema kıvamına getirip şeker yerine alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi şekeri

Hindistan cevizi, suyu, yağı, sütü ve son olarak da şekeri. Hindistan cevizi çiçeği özünden elde edilir. Düşük glisemik yük ve mineral içeriğiyle şeker yerine güzel bir alternatiftir.

Keklerinizde, pastalarınızda şekerle benzer ölçü miktarlarında kullanabilirsiniz.

Akçaağaç şurubu
Manganezin iyi bir kaynağıdır, aynı zamanda kalsiyum, potasyum ve çinko içerir.
Isı ile temasında olumsuz bir etkisi yoktur, pişirerek yapılan tüm tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Fatma Gönen

Fatma Gönen

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir